διαχείριση καριέρας

Επιθεωρητής ανηλίκων: τι είδους εκπαίδευση απαιτείται, πού να σπουδάσετε, απαραίτητα προσόντα

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Επί του παρόντος, η θέση του επιθεωρητή ανηλίκων είναι σε ζήτηση. Τι είδους εκπαίδευση απαιτείται για να την καταλάβει; Μαζί θα αναζητήσουμε απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις. Πώς να γίνετε επιθεωρητής ανηλίκων;

Σημαντικά σημεία

Επί του παρόντος, στη Ρωσική Ομοσπονδία υπάρχει σταθερή αύξηση του εγκλήματος μεταξύ των ανηλίκων πολιτών. Αυτή η αρνητική τάση δείχνει πόσο σημαντική είναι μια θέση όπως ο «νεαρός επιθεωρητής». Η εκπαίδευση των αιτούντων για τέτοιες κενές θέσεις πρέπει να είναι παιδαγωγική και νομική.

Είναι υπάλληλος των οργάνων εσωτερικών υποθέσεων που επιβλέπει το ποσοστό εγκληματικότητας μεταξύ ανηλίκων σε μια συγκεκριμένη εδαφική περιοχή.

Κύριες αρμοδιότητες

Τι κάνει ο επιθεωρητής ανηλίκων; Τα καθήκοντα και η εκπαίδευση του υπαλλήλου αναφέρονται στην περιγραφή εργασίας του Υπουργείου Εσωτερικών. Ο εργαζόμενος εκτελεί συστηματική προληπτική εργασία σε παιδιά που έχουν διαπράξει έγκλημα, καθώς και με παιδιά που κινδυνεύουν: από δυσλειτουργικές οικογένειες, με επιθετική συμπεριφορά και άστεγους.

Τι πρέπει να είναι ένας νεαρός επιθεωρητής; Τι είδους εκπαίδευση απαιτείται για μια τέτοια ειδικότητα; Είναι επιθυμητό να είχε παιδαγωγική και νομική εκπαίδευση. Ο ειδικός πρέπει να διαθέτει πληροφορίες για κάθε ανήλικο κάτοικο του ιστότοπου που του έχει ανατεθεί.

Τα καθήκοντα περιλαμβάνουν τη διεξαγωγή οργανωτικών και πρακτικών δραστηριοτήτων που αποσκοπούν στην πρόληψη του εγκλήματος μεταξύ των εφήβων. Το επάγγελμα του επιθεωρητή PDN περιλαμβάνει εργασία τόσο στο γραφείο όσο και εκτός αυτού. Ο υπάλληλος επισκέπτεται τα σπίτια σύνθετων παιδιών και εφήβων, συνεργάζεται με εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Τι άλλο κάνει ο επιθεωρητής ανηλίκων; Τα προσόντα ενός τέτοιου υπαλλήλου είναι τόσο υψηλά που μπορεί να κάνει προληπτική εργασία τόσο με τα ίδια τα παιδιά όσο και με τους γονείς τους (νόμιμοι εκπρόσωποι).

Διακριτικά χαρακτηριστικά του επαγγέλματος

Επισημάνετε ορισμένα θετικά και αρνητικά χαρακτηριστικά. Μεταξύ των κύριων πλεονεκτημάτων είναι η έλλειψη μονοτονίας στην εργασία, η υψηλή ευθύνη των πολιτών και η παροχή πραγματικής βοήθειας στη νέα γενιά. Τι κάνει τη θέση του επιθεωρητή ανηλίκων ακόμα πιο ελκυστική; Είναι απαραίτητο να αποκτήσετε εκπαίδευση πριν ξεκινήσετε καθήκοντα και, στη συνέχεια, είναι σημαντικό να αναβαθμίζετε περιοδικά τα προσόντα ενώ σπουδάζετε σε σχετικά μαθήματα.

Πολλοί άνθρωποι επιλέγουν το έργο ενός επιθεωρητή προσωπικών και κοινωνικών ζητημάτων για προσωπικές πεποιθήσεις, αναζητούν ορισμένα πλεονεκτήματα σε αυτό. Φυσικά, αυτό είναι ένα πολύπλοκο και υπεύθυνο επάγγελμα, το οποίο συνεπάγεται την πλήρη επιστροφή από τον αιτούντα.

Μεταξύ των κύριων αδυναμιών που χαρακτηρίζουν αυτήν, παρατηρούμε συστηματικό ψυχολογικό άγχος, επαφή με νέους εγκληματίες και τον κίνδυνο σωματικού τραυματισμού.

Επαγγελματικές και προσωπικές ιδιότητες

Τι πρέπει να είναι ένας νεαρός επιθεωρητής; Τι είδους εκπαίδευση μπορεί να έχει ένας υποψήφιος για μια τέτοια θέση; Δεδομένου ότι το έργο δεν είναι εύκολο, και, εκτός από τη σωματική αντοχή, το επάγγελμα απαιτεί ηθική επιστροφή. Ο υποψήφιος πρέπει να γνωρίζει ότι ανεξάρτητα από την πολυπλοκότητα του έργου, είναι υποχρεωμένος να τηρεί την ισχύουσα νομοθεσία.

Το επάγγελμα δεν συνεπάγεται στερεότυπα, επειδή συχνά οι μέθοδοι που λειτουργούν με έναν νεαρό δράστη δεν είναι κατάλληλες για άλλο παιδί. Ο επιθεωρητής PDN είναι υποχρεωμένος να διαθέτει σοφία και ευέλικτο μυαλό για να κατανοήσει την ουσία και το νόημα των ενεργειών που διαπράττουν οι έφηβοι.

Απαιτήσεις για έναν υποψήφιο

Εξετάστε τις βασικές απαιτήσεις που έχουν αναπτυχθεί για τη θέση του νεαρού επιθεωρητή. Τι είδους εκπαίδευση απαιτείται για τον αιτούντα; Είναι επιθυμητό ο υποψήφιος να έχει μια ανώτερη παιδαγωγική και νομική εκπαίδευση, να διαθέτει γνώσεις στον τομέα των ανθρωπιστικών κλάδων, της παιδικής ψυχολογίας. Για να εργαστείτε ως επιθεωρητής του PDN στη Ρωσική Ομοσπονδία, είναι σημαντικό να πληροίτε τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

  • γίνε πολίτης της Ρωσίας ·
  • να έχετε μια στρατιωτική κάρτα?
  • δεν έχει ποινικό μητρώο (το ποινικό παρελθόν δεν πρέπει να είναι με τους συγγενείς του υποψηφίου) ·
  • έχουν καλή φυσική υγεία, υψηλή αντοχή στο στρες.
  • να είσαι σκληρός και απαιτητικός.
  • να αντιμετωπίζουν τακτικά τους θαλάμους και τους γονείς τους (νόμιμοι εκπρόσωποι) ·
  • να μπορεί να λαμβάνει αποφάσεις σε ασυνήθιστες καταστάσεις.

Ένα τέτοιο επάγγελμα δεν είναι κατάλληλο για όσους φοβούνται να επικοινωνήσουν με ανθρώπους. Έχει ορισμένες ιατρικές αντενδείξεις: καρδιαγγειακές παθήσεις, ασθένειες του νευρικού συστήματος, ψυχικές διαταραχές, ορισμένες σωματικές αναπηρίες.

Καριέρα

Μπορεί ένας νεαρός επιθεωρητής να βασίζεται σε αυτόν; Χρειαζόμαστε εκπαίδευση - όπως ήδη αναφέρθηκε, υψηλότερη νομική ή παιδαγωγική, καθώς και ορισμένες προσωπικές ιδιότητες. Ένας υπάλληλος μπορεί να μεταβεί από έναν τακτικό επιθεωρητή του PDN στον επικεφαλής του τμήματος που ασχολείται με περιπτώσεις ανηλίκων πολιτών. Φυσικά, αυτό θα απαιτήσει μια δεύτερη τριτοβάθμια εκπαίδευση ή προχωρημένα μαθήματα κατάρτισης, καθώς και μια άψογη επιχειρηματική φήμη.

Όσον αφορά τη στρατιωτική τάξη, σημειώνουμε ότι από έναν κατώτερο υπολοχαγό μπορείτε να «μεγαλώσετε» σε έναν ταγματάρχη. Ο μέσος μισθός είναι από 15 έως 45 χιλιάδες ρούβλια. Οι πρόσθετες πληρωμές εξαρτώνται από την αρχαιότητα, τον στρατιωτικό βαθμό, τους δείκτες απόδοσης.

Πού να αποκτήσετε μια ειδικότητα

Ας συνεχίσουμε τη συζήτηση για το πού μπορείτε να αποκτήσετε το επάγγελμα του νεαρού επιθεωρητή; Τι είδους εκπαίδευση χρειάζεστε; Αυτή η ερώτηση ενθουσιάζει πολλούς υποψηφίους που αντιμετωπίζουν μια δύσκολη επιλογή του μέλλοντός τους. Υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα στα οποία μπορείτε να αποκτήσετε αυτό το επάγγελμα:

  • Ρωσικό Νέο Πανεπιστήμιο.
  • Ινστιτούτο Ψυχανάλυσης της Μόσχας.
  • Πανεπιστήμιο "Synergy".
  • Πολυτεχνικό Πανεπιστήμιο της Μόσχας.
  • Κοινωνικό και Παιδαγωγικό Ινστιτούτο της Μόσχας.

Όποιο και αν είναι το εκπαιδευτικό ίδρυμα που έχει επιλεγεί, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι χωρίς πλήρη αφοσίωση και επιθυμία να βοηθήσουμε τα παιδιά σε μια δύσκολη κατάσταση, είναι αδύνατο να πετύχεις σε αυτό το επί του παρόντος σχετικό επάγγελμα.

Αλγόριθμος επιθεωρητή

Ο επιθεωρητής του ONE, ο οποίος έλαβε πληροφορίες για έναν συγκεκριμένο ανήλικο που υπέφερε από κακομεταχείριση, υποχρεούται να το μεταφέρει αμέσως στο τμήμα υπηρεσίας για εγγραφή στο KUSP, καθώς και επείγοντα μέτρα.

Ο προϊστάμενος του τμήματος εσωτερικών υποθέσεων διορίζει ένα άτομο που θα εξετάσει την αίτηση σε εδαφική βάση. Εντός το αργότερο τριών ημερών, ο επιθεωρητής του ONE υποχρεούται να επισκεφθεί την οικογένεια, να μελετήσει τα υλικά που χαρακτηρίζουν τις σχέσεις μεταξύ των μελών του, να πραγματοποιήσει μια συνομιλία με τον ανήλικο, τους γονείς του και να εντοπίσει τον γονέα (κηδεμόνα) που επηρεάζει αρνητικά το παιδί. Εάν ένας ανήλικος νοσηλευτεί ή το παιδί βρίσκεται σε ίδρυμα προσωρινής διαμονής, ο επιθεωρητής του ΟΝΕ διεξάγει την έρευνά του στην τοποθεσία.

Εάν ένας ανήλικος χρειάζεται ιατρική ή ψυχολογική εξέταση, θεραπεία, παρατήρηση, ο επιθεωρητής ζητά ιατρική περίθαλψη έκτακτης ανάγκης. Εάν κατά τη διάρκεια της επιθεώρησης εντοπιστούν συνθήκες που αποτελούν άμεση απειλή για την υγεία και τη ζωή του παιδιού, ο επιθεωρητής του ONE αμέσως μετά τη λήψη των πληροφοριών, αποφασίζει για μέτρα που θα διασφαλίσουν την ασφάλειά του. Αυτός πρέπει:

  • επικοινωνήστε με τους γονείς (νόμιμους εκπροσώπους), συζητήστε το ζήτημα της διασφάλισης της ασφάλειας του παιδιού.
  • λαμβάνουν μέτρα για να διασφαλίσουν την ασφάλεια του ανηλίκου.

Κατά την παράδοση ενός αστέγου και αστέγων στο αστυνομικό τμήμα, ο επιθεωρητής ανακαλύπτει τις περιστάσεις της ανακάλυψης του εφήβου, συλλέγει πληροφορίες για τους γονείς του (νόμιμοι εκπρόσωποι). Εάν δεν υπάρχει απειλή για το παιδί, σε αυτήν την περίπτωση ο ΕΝΑ επιθεωρητής το παραδίδει στους γονείς (κηδεμόνες) ή στον αξιωματούχο του εκπαιδευτικού οργανισμού.

Εάν υπάρχει κίνδυνος ή αδυναμία αναγνώρισης των γονέων (κηδεμόνες), το παιδί αποστέλλεται σε εξειδικευμένο κρατικό ίδρυμα για παιδιά που χρειάζονται κοινωνική αποκατάσταση ή σε ίδρυμα υγειονομικής περίθαλψης. Στο βιβλίο εγγραφής ατόμων που παραδίδονται στην αστυνομική υπηρεσία, σημειώνεται σημείωση σχετικά με τη μεταφορά ανηλίκου σε κρατικό ίδρυμα.

συμπέρασμα

Επί του παρόντος, σημειώθηκε σημαντική αύξηση των εγκλημάτων που διαπράχθηκαν από εφήβους. Γι 'αυτό υπάρχει μια θέση όπως ο «ΕΝΑ επιθεωρητής». Ένα άτομο που κατέχει τέτοια άδεια πρέπει να έχει ανώτερη παιδαγωγική ή νομική εκπαίδευση. Τα καθήκοντα αυτού του επιθεωρητή περιλαμβάνουν τον εντοπισμό προβληματικών καταστάσεων στην οικογένεια, την έγκαιρη βοήθεια και υποστήριξη για παιδιά που βρίσκονται σε δύσκολες συνθήκες ζωής.

Ως μέρος της λογιστικής και προληπτικής εργασίας, ο επιθεωρητής του ODN διεξάγει μια συνομιλία με ανηλίκους, οι γονείς του (νόμιμοι εκπρόσωποι), τους εξηγεί τους λόγους εγγραφής, βάζει ορισμένες σημειώσεις για τα αδικήματα που διαπράχθηκαν. Χάρη στην ατομική προληπτική εργασία με τους γονείς, την ανάλυση της κατάστασης του παιδιού, την έγκαιρη βοήθεια, οι επιθεωρητές καταφέρνουν να λύσουν τα προβλήματα του παιδικού εγκλήματος.

Το σύστημα μονάδων καταστολής και πρόληψης της νεανικής εγκληματικότητας αποτελείται από τρεις συνδέσμους. Σε ομοσπονδιακό επίπεδο, υπάρχει ένα τμήμα που εκτελεί το έργο του συντονισμού της εργασίας και της μεθοδολογικής υποστήριξης των δραστηριοτήτων μεμονωμένων μονάδων στις περιοχές. Είναι αναπόσπαστο μέρος της Κύριας Διεύθυνσης Προστασίας της Τάξης των Θεμάτων της Ρωσικής Ομοσπονδίας της Ομοσπονδίας του Υπουργείου Εσωτερικών.

Ο δεύτερος σύνδεσμος λειτουργεί στο επίπεδο της Περιφέρειας της Μόσχας - τμήματα θαλάσσιων, σιδηροδρομικών και αεροπορικών μεταφορών.

Ο τρίτος σύνδεσμος περιλαμβάνει το έργο επιθεωρητών σε μεμονωμένους οικισμούς, διοικητικές περιοχές, καθώς και στις μεταφορές. Μόνο με υπεύθυνη στάση επιθεωρητών στη δουλειά τους μπορούμε να υπολογίζουμε στη μείωση του εγκλήματος μεταξύ των εφήβων.