διαχείριση καριέρας

Επαγγελματίας αρτοποιός: καθήκοντα εργασίας, οδηγίες, απαιτήσεις για απασχόληση

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Βασίλης Δρακόπουλος || Διάλεξη: ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2024, Ενδέχεται

Anonim

Οι άνθρωποι γνωρίζουν από καιρό την τεχνολογία της παραγωγής ζύμης και προϊόντων αρτοποιίας. Οι επιστήμονες έχουν προτείνει ότι η εμφάνιση της ζύμης ζύμης πηγαίνει 4 χιλιετίες στο παρελθόν. Ωστόσο, αρτοποιοί που το έκαναν επαγγελματικά και κέρδισαν τα προς το ζην με αυτόν τον τρόπο εμφανίστηκαν μόνο τον 12ο αιώνα π.Χ., η πρώτη αναφορά τους μαρτυρεί αυτό. Η Αίγυπτος έγινε το κράτος όπου πωλήθηκε φρέσκο ​​ψωμί. Ο πολιτισμός της Αιγύπτου έχει γίνει η γενέτειρα του πιο δημοφιλούς τύπου σιτηρών. Ωστόσο, οι άνθρωποι έψηναν ψωμί στο σπίτι, και μόνο τον εικοστό αιώνα το επάγγελμα του αρτοποιού έγινε μαζικό.

Σχετικά με το επάγγελμα

Ένα άτομο που ειδικεύεται στο ψήσιμο ψωμιού ονομάζεται αρτοποιός. Από την εποχή της Ρωσίας πιστεύεται ότι το ψωμί είναι ένα ιερό φαγητό. Είναι σε θέση να ικανοποιήσει την πείνα, καθώς έχει υψηλή θρεπτική και ενεργειακή αξία. Οι πρόγονοί μας κατέβαλαν μεγάλες προσπάθειες για να προετοιμάσουν αυτό το θρεπτικό προϊόν. Όχι μάταια γι 'αυτόν ήταν παροιμίες και τραγούδια.

Τι κάνει?

Η εργασία του αρτοποιού πραγματοποιείται στο αρτοποιείο (αρτοποιείο, αρτοποιείο ή εταιρεία τροφοδοσίας). Κάνει ψωμί και διάφορα προϊόντα αρτοποιίας.

Ο αρτοποιός πραγματοποιεί όλη τη διαδικασία παρασκευής ψωμιού: προετοιμασία πρώτων υλών, ζύμωμα ζύμης, έλεγχο της διαδικασίας ζύμωσης ζύμης και ζύμης, σχηματισμός, ψήσιμο και προσδιορισμός της ετοιμότητας των προϊόντων.

Το επίπεδο του επαγγελματισμού και των επαγγελματικών ευθυνών των αρτοποιών καθορίζεται από τα προσόντα και την κατάταξή τους. Υπάρχουν 6 τέτοιες απορρίψεις.

Επαγγελματικότητα

Είναι σημαντικό για τον αρτοποιό να είναι:

  • σωματικά ανθεκτικό
  • ΚΑΘΑΡΗ;
  • προσεκτικός;
  • Υπεύθυνος
  • επιδέξιος;
  • υπομονετικος;
  • ευσυνείδητος;
  • καθαρός;
  • έχουν την ικανότητα να σκέφτονται λογικά.
  • έχουν καλή κινητική μνήμη, ανεπτυγμένη αίσθηση οσμής και αφής, εξαιρετική οπτική αντίληψη.

Επαγγελματική εκπαίδευση

Σύμφωνα με τα επίσημα καθήκοντα, ο αρτοποιός πρέπει να είναι σε θέση να καταλάβει και:

  • χαρακτηριστικά των χημικών διεργασιών που εμφανίζονται κατά την προετοιμασία των προϊόντων?
  • κανόνες για την προετοιμασία πρώτων υλών πριν από το ψήσιμο.
  • μέθοδοι κοπής και προετοιμασίας διαφορετικών τύπων ζύμης (κουλουράκι, σφολιάτας, κρέμα και άλλα), γεμίσματα κ.λπ.
  • τρόποι ψησίματος διαφορετικών προϊόντων.
  • τρόποι για την εξάλειψη ελαττωμάτων στο ψήσιμο δοκιμών?
  • κανόνες και κανόνες εναλλαξιμότητας πρώτων υλών ·
  • κανόνες υγιεινής και κανόνες παραγωγής ·
  • απαιτήσεις ποιότητας τελικού προϊόντος
  • ποικιλία προϊόντων ψωμιού ·
  • απαιτήσεις συσκευασίας για τελικά προϊόντα ·
  • σχηματισμός προϊόντων και φινίρισμα επιφανειών ημιτελών προϊόντων
  • συσκευή και αρχές λειτουργίας του εξοπλισμού.

Σε ποιες συνθήκες πραγματοποιείται η εργασία;

Η δουλειά του αρτοποιού είναι σε σκληρές συνθήκες. Αυτές περιλαμβάνουν: υψηλές θερμοκρασίες και διάφορες χημικές διεργασίες λόγω της τεχνολογίας μαγειρέματος. Δεδομένου ότι οι αρτοποιοί αναγκάζονται να εργαστούν σε καυτά μαγαζιά, δίπλα στους φούρνους με κόκκινο φαινόμενο, διατρέχουν κίνδυνο εγκαυμάτων. Οι εργάτες αρτοποιίας περνούν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας στα πόδια τους. Περιοδικά, η πρόσθετη σωματική δραστηριότητα προέρχεται από την άρση βαρών. Επιπλέον, «επαγγελματικές» ασθένειες μπορούν να αναπτυχθούν από συνεχή επαφή με αλεύρι, καρυκεύματα και μύκητες ζύμης. Μιλάμε για άσθμα, αλλεργίες, ρινίτιδα, επιπεφυκίτιδα, κιρσούς, «ερεθισμό κόκκων» από την εργασία με μολυσμένη βανίλια ή σκόνη καρύδας. Είναι επίσης πιθανή η εμφάνιση ασθενειών της καρδιάς και των αιμοφόρων αγγείων, εάν ένα άτομο έρχεται συνεχώς σε επαφή με υπέρυθρη ακτινοβολία. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αρτοποιοί ευθύνονται για ελαττωματικά προϊόντα.

Ευθύνες εργασίας Baker

Οι αρτοποιοί πρέπει να κατανοήσουν τον σκοπό ό, τι χρησιμοποιείται στην παραγωγή και να το χειριστούν επιδέξια. Δεν είναι λιγότερο σημαντική η γνώση και η τήρηση των κανόνων των δαπανών των προϊόντων και η διαμόρφωση των μεταποιημένων προϊόντων. Με τη σειρά του, αυτό οφείλεται στη μελέτη της τεχνολογίας παραγωγής προϊόντων από οποιαδήποτε ζύμη. Στη διαδικασία, ο αρτοποιός θα πρέπει να ασχοληθεί με την προετοιμασία της συνταγής και την επιλογή του αρχικού υλικού για την προετοιμασία νέων ειδών προϊόντων ψωμιού. Ο κατάλογος των καθηκόντων περιλαμβάνει επίσης την τήρηση της συνταγής, τη διαδικασία χύτευσης και ψησίματος.

Οι απαιτήσεις για έναν αρτοποιό κατά την πρόσληψη περιλαμβάνουν πλήρη συμμόρφωση με τα καθιερωμένα ειδικά πρότυπα υγιεινής που θα εγγυώνται την ποιότητα και την ασφάλεια του τελικού προϊόντος. Η προσωπική υγιεινή και η υγιεινή είναι απαραίτητη προϋπόθεση για ένα άτομο που εργάζεται σε αρτοποιεία. Μεγάλη προσοχή δίνεται επίσης σε τακτικές ιατρικές εξετάσεις. Τα αποτελέσματα του περάσματος επηρεάζουν την περαιτέρω συνέχιση των εργασιών στο αρτοποιείο. Σε περίπτωση κακής υγείας, ο αρτοποιός δεν θα επιτρέπεται να επιστρέψει στο ψήσιμο ψωμιού.

Το επάγγελμα του αρτοποιού είναι διαθέσιμο μόνο σε άτομα με δευτεροβάθμια εξειδικευμένη εκπαίδευση. Για δευτεροβάθμια εργασία στις διαδικασίες παραγωγής προϊόντων επιτρέπεται στους υπαλλήλους της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Είναι σημαντικό ότι ένα άτομο αγαπά τη δουλειά του. Ο αρτοποιός είναι ένα δημιουργικό επάγγελμα όπου πρέπει να βάλεις την ψυχή σου στη δουλειά σου για να έχεις καλά αποτελέσματα.

Οδηγίες Baker

Ο αρτοποιός είναι εργαζόμενος. Ένα άτομο με επαγγελματική εκπαίδευση, ειδική κατάρτιση και ειδική εργασιακή εμπειρία γίνεται δεκτό σε αυτό το μέρος. Ο εργαζόμενος πρέπει να διαθέτει όλες τις απαραίτητες γνώσεις που σχετίζονται με αυτό το επάγγελμα. Αυτό αναφέρεται σε οτιδήποτε σχετίζεται με τη διαδικασία προετοιμασίας, ψησίματος και παραλαβής τελικών προϊόντων. συνεργαστείτε με εξοπλισμό, μέτρα ασφαλείας, βιομηχανική αποχέτευση, πυροπροστασία και γνώση των κρατικών προτύπων προϊόντων.

Εάν ο εργαζόμενος απουσιάζει προσωρινά από το χώρο εργασίας για καλό λόγο, όλα τα καθήκοντα του αρτοποιού μεταβιβάζονται στο άτομο που διορίζεται από τον διευθυντή.

Κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του, ο αρτοποιός πρέπει να βασίζεται στο κρατικό δίκαιο, στον χάρτη της επιχείρησης, στις εντολές και τις οδηγίες του διευθυντή, καθώς και στο εσωτερικό πρόγραμμα εργασίας.

Ο εργάτης αρτοποιίας εξαρτάται από το καθορισμένο άτομο. Αυτός μπορεί να είναι ο επικεφαλής του εργαστηρίου, ο διευθυντής του οργανισμού ή ένας πολύ ειδικευμένος εργαζόμενος.

Τι δικαιώματα έχει ένας αρτοποιός; Έχει το δικαίωμα να προσφέρει διαχειριστικές προτάσεις για τη βελτίωση των δραστηριοτήτων και άλλων δικαιωμάτων που περιγράφονται στον Εργατικό Κώδικα της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

Το επάγγελμα ενός αρτοποιού μπορεί δικαίως να θεωρηθεί ένα από τα πιο σημαντικά στον κόσμο. Το ψωμί είναι ένα απαραίτητο και απαραίτητο προϊόν. Αυτό μπορεί να φανεί συγκρίνοντας την ποσότητα των προϊόντων αλευριού που καταναλώνονται με άλλα προϊόντα. Η προετοιμασία του πιο συνηθισμένου προϊόντος στον πλανήτη σχετίζεται σίγουρα με μια σειρά από λεπτές αποχρώσεις και αποχρώσεις. Οι αρτοποιοί διαθέτουν όλες αυτές τις γνώσεις και δεξιότητες, χάρη σε αυτούς οι άνθρωποι τρώνε φαγητό παρασκευασμένο με ψυχή.