διαχείριση καριέρας

Slinger - ποιος είναι; Οι ευθύνες του slinger και η πιστοποίησή του

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Slinger - ποιος είναι; Πρόκειται για ένα άτομο που εκτελεί το λουρί (το οποίο ονομάζεται επίσης σφεντόνα) αγαθών ή διαφόρων βοηθητικών ειδικών συσκευών. Αυτή η δραστηριότητα πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια των εργασιών φόρτωσης και εκφόρτωσης χρησιμοποιώντας έναν ανυψωτικό μηχανισμό - έναν γερανό.

Επάγγελμα

Το ασυνήθιστο όνομα του επαγγέλματος οδηγεί συχνά στο ερώτημα: "Slinger - ποιος είναι;" Η λέξη προέρχεται από το ολλανδικό strop - loop. Και ένα άτομο που έχει την εν λόγω ειδικότητα, αντίστοιχα, είναι αδυσώπητος. Είναι υπεύθυνος για την ασφάλεια των εμπορευμάτων που προετοιμάζονται για μεταφορά ή μετακίνηση. Αυτό γίνεται σύμφωνα με ορισμένους κανόνες.

Αλλά μην νομίζετε ότι μια τέτοια ειδικότητα είναι τόσο εύκολη - ένας αδυσώπητος. Ποιος είναι? Πρόκειται για ένα εκπαιδευμένο άτομο που έχει καλή γνώση όχι μόνο στα φορτία και τις μεθόδους εξασφάλισης τους, αλλά έχει επίσης ειδικές δεξιότητες και εκπαίδευση στη συνεργασία μαζί τους. Ο Slinger χρειάζεται καλή προετοιμασία. Αυτό οφείλεται στην εξυπηρέτηση μεγάλου όγκου φορτίου και αυτή είναι μια σοβαρή ευθύνη. Εάν ο εργαζόμενος ενεργεί ανάρμοστα, τότε μπορεί να τραυματιστεί σοβαρά. Για παράδειγμα, ένα φορτίο με χαμηλή ασφάλεια μπορεί να ανατρέψει ακόμη και έναν γερανό. Είναι φοβερό να φανταστεί κανείς ποιες συνέπειες μπορεί να έχει αυτό. Επιπλέον, με ελάχιστα σταθερά φορτία, ένας ισχυρός άνεμος μπορεί να σκίσει τον βραχίονα. Και για το αδυσώπητο, και για άλλους, τα λειτουργικά μέρη των μηχανών και των μηχανισμών δεν είναι ασφαλή.

Ως εκ τούτου, οι ειδικοί σε αυτό το επάγγελμα υποχρεούνται να υποβάλλονται σε επαναπιστοποίηση ετησίως, και εάν ο επαγγελματισμός τους δεν είναι αρκετός, τότε ασκείται επανεκπαίδευση, η οποία συνεπάγεται επιτυχία στις εξετάσεις. Πραγματοποιείται επίσης με την εμφάνιση νέων τεχνολογιών ή εξοπλισμού.

Πιστοποίηση

Το επάγγελμα του slinger απαιτεί υποχρεωτική πιστοποίηση, τα αποτελέσματα των οποίων καθορίζουν τον βαθμό εξειδικευμένης εκπαίδευσης. Μετά από αυτό, επιτρέπεται σε ένα άτομο να εργάζεται. Η προγραμματισμένη πιστοποίηση πραγματοποιείται ετησίως. Επιπλέον, πραγματοποιείται κατά τη μετάβαση σε άλλη επιχείρηση, κατά τη διάρκεια μιας μεγάλης διακοπής εργασίας, κατόπιν αιτήματος τεχνικών και τεχνικών εργαζομένων.

Η πιστοποίηση των slingers έχει σχεδιαστεί για να δοκιμάζει τις ακόλουθες γνώσεις και δεξιότητες:

  • γνώση των σημάτων που ανταλλάσσουν αυτοί οι εμπειρογνώμονες με χειριστές γερανών ·
  • ασφαλείς μέθοδοι αγκίστρωσης και ασφάλισης φορτίου ·
  • την ικανότητα να προσδιοριστεί εάν τα σχοινιά, τα άγκιστρα, τα δοχεία και οι ανυψωτικές συσκευές είναι κατάλληλα για εργασία ·
  • κανόνες για την ασφαλή κυκλοφορία διαφόρων εμπορευμάτων ·
  • τεχνικές με τις οποίες μπορείτε να απελευθερώσετε άτομα που δέχονται άγχος και την ικανότητα παροχής πρώτων βοηθειών.
  • γνώση της συσκευής γερανού και της χωρητικότητάς της ·
  • τη δυνατότητα επιλογής των σωστών σφεντόνων και άλλων ανυψωτικών συσκευών ·
  • σωστή καλωδίωση (πρέπει να έχετε τις ικανότητες να κρεμάτε τα δοχεία).
  • κανόνες κατά την πλήρωση δοχείων.
  • διαδικασία αποθήκευσης φορτίου ·
  • κανόνες ασφαλείας όταν βρίσκεστε κοντά στον γερανό και τα ηλεκτροφόρα καλώδια.

Απορρίψεις

Οι κατηγορίες των slingers είναι ο χαρακτηρισμός των προσόντων. Ο ειδικός πρέπει να βελτιώνει συνεχώς τις γνώσεις και τις δεξιότητές του, να βελτιώνει τις δεξιότητές τους. Όλες οι κατηγορίες έχουν τις δικές τους ατομικές οδηγίες, δυνατότητες και απαιτήσεις. Έτσι, ένας ειδικός της τρίτης κατηγορίας θα πραγματοποιήσει το σφεντόνα του φορτίου, των οποίων οι διαστάσεις δεν υπερβαίνουν τα είκοσι πέντε κιλά, και ένας ειδικός με παραπάνω απόρριψη θα είναι σε θέση να εκτελέσει πιο περίπλοκη εργασία.

Οποιαδήποτε κρατική επιχείρηση ή ιδιωτικές εταιρείες απασχολούν ειδικευμένους ειδικούς, εστιάζοντας στα πιστοποιητικά τους, τα οποία υποδεικνύουν το επίπεδο εκπαίδευσης του slinger. Υπάρχουν πολλά έργα που μπορούν να εκτελεστούν μόνο από έναν επαγγελματία, καθώς είναι πολύ περίπλοκα και υπεύθυνα. Ως εκ τούτου, οι εταιρείες προτιμούν να προσλαμβάνουν άτομα με υψηλές τάξεις που διακρίνονται από την ευσυνειδησία, τις απαραίτητες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις, επαγγελματισμό, εργασιακή εμπειρία και επιμέλεια.

Υπάρχουν περισσότερες από 5 κατηγορίες στο επάγγελμα του slinger. Το πρώτο δίνεται σε κάποιον που μόλις αρχίζει να εργάζεται σε μια ειδικότητα. Εκδίδεται πιστοποιητικό, το οποίο ενημερώνεται όταν ο υπάλληλος βελτιώνει τα προσόντα του. Όσο υψηλότερη είναι η κατάταξη, τόσο πιο προσβάσιμο τόσο πιο περίπλοκο επίπεδο εργασίας, αντίστοιχα, τόσο υψηλότερος είναι ο μισθός.

Εάν δεν υπάρχει χρόνος για προπόνηση (για παράδειγμα, δεν επιτρέπεται ένα πολυάσχολο πρόγραμμα), τότε μπορείτε να βελτιώσετε τα προσόντα σας απευθείας στο χώρο εργασίας. Και πολλές επιχειρήσεις εκπαιδεύουν τους υπαλλήλους τους στη δουλειά. Έτσι, να πάρει έναν πιο εξειδικευμένο ειδικό άμεσα κατά τη διάρκεια της καριέρας του.

Καθήκοντα

Οι ευθύνες του σφεντόνα περιλαμβάνουν έναν σαφή ορισμό του ωφέλιμου φορτίου του γερανού, ανάλογα με την υποστήριξη και την αναχώρησή τους. Πρέπει να είναι σε θέση να κάνει την αξιοποίηση διαφόρων φορτίων και το άγκιστρο τους, καθώς και να τοποθετηθεί σωστά στη σωστή θέση για μεταφορά. Και επαγγελματικά ικανό να αποσυνδέει τη συσκευή που πιάνει το φορτίο. Ο ειδικός πρέπει να χρησιμοποιεί ιμάντες λαμβάνοντας υπόψη το μέγεθος και το βάρος του φορτίου, να καθορίσει τη δυνατότητα συντήρησης των εμπορευματοκιβωτίων και των μηχανισμών και να τα χρησιμοποιήσει για τον επιδιωκόμενο σκοπό. Σε περίπτωση δυσλειτουργίας, μπορείτε να αποσυνδέσετε τους γερανούς από την ηλεκτρική ενέργεια και να έχετε τις ικανότητες να χρησιμοποιήσετε πυροσβεστήρα.

Χαρακτηριστικά επαγγέλματος

Η λέξη "σφεντόνα" αρχικά αναφέρεται ως θαλάσσια ορολογία: σήμαινε μια κατασκευή λόγω της οποίας ήταν δυνατόν να ανασταλεί διάφορα φορτία σε αγκύλες, εγκάρσια και αγκίστρια. Αυτά τα χαρακτηριστικά του επαγγέλματος έχουν επιβιώσει μέχρι σήμερα.

Ο ίδιος ο αδυνάτισμα δένει το φορτίο, το αγκιστρώνει και παρακολουθεί την ασφάλεια. Όταν το φορτίο έχει τεθεί στη θέση του, τότε αποσυνδέει επίσης τις σφεντόνες. Αυτή η διαδικασία ονομάζεται σφεντόνα, αν και σε αγκυροβόλια στη θάλασσα έχει ένα ελαφρώς διαφορετικό όνομα - σφεντόνα και συχνά - απλώς αγκυροβόλιο.

Άτομα που επιλέγουν το επάγγελμα ενός αδυσώπητου, που το ξέρει σίγουρα. Πρέπει να καταλάβουν εκ των προτέρων ότι για αυτήν την ειδικότητα απαιτούνται ορισμένες ιδιότητες και δεξιότητες. Αυτοί οι εργαζόμενοι πρέπει να είναι σε καλή υγεία, με ακριβή μάτι και άριστο συντονισμό.

Εκπαίδευση με έλκηθρο

Μπορείτε να μελετήσετε αυτό το επάγγελμα σε κολέγια, εργοστάσια κατάρτισης ή σε βιομηχανικές και τεχνικές σχολές. Μερικές φορές είναι δυνατό να αποκτήσετε μια ειδικότητα απευθείας στην ίδια την παραγωγή, αλλά συνήθως αυτή η ευκαιρία παρέχεται με την προϋπόθεση ότι ένα άτομο θα συνεχίσει να εργάζεται στην ίδια επιχείρηση, συχνά για μια καθορισμένη περίοδο.