διαχείριση καριέρας

Junior Researcher: εργασιακές ευθύνες, προσόντα και ειδικότητες

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Οι περιγραφές θέσεων εργασίας για οποιαδήποτε κατηγορία υπαλλήλων πρέπει να εγκριθούν και να συμφωνηθούν με τη διεύθυνση. Κάθε οδηγία πρέπει να συμμορφώνεται με τους νόμους της Ρωσικής Ομοσπονδίας, καθώς και τους κανονισμούς που διέπουν τις εργασιακές σχέσεις στην εταιρεία.

Οι ερευνητές είναι δομικές μονάδες κυβερνητικών οργανισμών. Τις περισσότερες φορές, οι δραστηριότητές τους συνδέονται με την ανάπτυξη και εφαρμογή, καθώς και τη μελέτη φαινομένων, γεγονότων, διαδικασιών που συμβαίνουν γύρω. Για να γίνετε ερευνητής, είναι απαραίτητο να προσεγγίσετε μια σειρά παραμέτρων και απαιτήσεων προσόντων που ισχύουν για τους υποψηφίους για αυτό το πτυχίο.

Η ιδέα

Άτομα που ασχολούνται με επιστημονικές δραστηριότητες σε επιχειρήσεις, πανεπιστήμια, ερευνητικά ιδρύματα, αποκαλούν τη γενική έννοια του «ερευνητή». Αυτοί οι υπάλληλοι δεν είναι διαχειριστές μονάδων. Σχεδόν όλοι έχουν ακαδημαϊκούς τίτλους και τίτλους, ο καθένας έλαβε τριτοβάθμια εκπαίδευση. Συχνά εμπλέκονται στην επιστημονική και παιδαγωγική διαδικασία, ωστόσο, το μεγαλύτερο μέρος των δραστηριοτήτων τους σχετίζεται με μελέτες και έρευνες. Με βάση τα αποτελέσματα της εργασίας τους, οι ερευνητές θα πρέπει να δημοσιεύουν έντυπα έντυπα που επισημαίνουν την έρευνα και τα επιτεύγματά τους.

Ο κατώτερος υπάλληλος πρέπει να δημοσιεύει τουλάχιστον 1 άρθρο ετησίως. Για να μεταβείτε σε υψηλότερο επίπεδο, πρέπει να αυξήσετε τον αριθμό των δημοσιεύσεων.

Ο κατώτερος ερευνητής είναι το πρώτο βήμα με το οποίο ξεκινά μια καριέρα στον κόσμο της επιστήμης. Σύμφωνα με την εγκεκριμένη ιεραρχία, στη Ρωσία η διαβάθμιση μοιάζει με αυτήν:

  1. Junior Ερευνητής.
  2. Ερευνητής.
  3. Παλαιότερα.
  4. Κύριος.
  5. Κύριος.

Η υψηλότερη θέση στον επικεφαλής ερευνητή.

Για να κατανοήσετε καλύτερα ποιος είναι ένας τόσο κατώτερος ερευνητής και πώς να γίνετε ένας, πρέπει να εξοικειωθείτε με τις απαιτήσεις προσόντων και τις ευθύνες που αναφέρονται στην περιγραφή της εργασίας.

Γενικές προμήθειες

Ο κατώτερος βοηθός έρευνας ανήκει στην κατηγορία των ειδικών. Διορίστηκε στη θέση, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία της Ρωσικής Ομοσπονδίας, με εντολή της ανώτερης διοίκησης (επικεφαλής του οργανισμού). Όλες οι διατάξεις και οι κανονισμοί που σχετίζονται με το έργο του πρέπει να συμμορφώνονται με τη νομοθεσία της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

Για να κλείσετε ραντεβού για αυτήν τη θέση, πρέπει να έχετε ανώτερη επαγγελματική εκπαίδευση, καθώς και εργασιακή εμπειρία στην ειδικότητα των 3 ετών. Εάν υπάρχει επιστημονικό πτυχίο, έχει ολοκληρωθεί το μεταπτυχιακό σχολείο ή πραγματοποιείται πρακτική άσκηση, τότε οι απαιτήσεις για εργασιακή εμπειρία δεν παρουσιάζονται. Εάν υπάρχουν συστάσεις του συμβουλίου πανεπιστημίου ή σχολής, τότε ένας απόφοιτος που έχει αποκτήσει εμπειρία ενώ σπουδάζει μπορεί να διοριστεί στη θέση.

Απαραίτητη γνώση

Για υψηλής ποιότητας απόδοση της εργασίας, κάθε υπάλληλος πρέπει να έχει ένα σύνολο θεωρητικών και πρακτικών γνώσεων και δεξιοτήτων. Το πεδίο της επιστήμης είναι πολύπλοκο και πολύπλευρο, επομένως, οι απαιτήσεις που διατυπώνονται σε αυτό είναι πιο σκληρές και πιο ογκώδεις από ό, τι σε άλλες βιομηχανίες. Ο κατώτερος ερευνητής πρέπει να γνωρίζει:

  • τους στόχους της έρευνας, καθώς και τα καθήκοντα που έχουν τεθεί στην αρχή της μελέτης ·
  • εγχώριες και ξένες εξελίξεις που σχετίζονται με το θέμα της μελέτης ·
  • σύγχρονα εργαλεία και μέθοδοι που χρησιμοποιούνται στην έρευνα ·
  • μεθόδους επεξεργασίας και ανάλυσης πληροφοριών, ιδίως ηλεκτρονικών εργαλείων ανάλυσης δεδομένων ·
  • τα βασικά στοιχεία της οργάνωσης της εργασίας και της εργατικής νομοθεσίας ·
  • κανόνες και κανονισμοί υγείας και ασφάλειας.

Στις δραστηριότητές του, ο ερευνητής πρέπει να καθοδηγείται από τους εσωτερικούς κανονισμούς, τις εντολές ή τις οδηγίες της ηγεσίας του οργανισμού και του άμεσου επόπτη του, περιγραφές θέσεων εργασίας, κανόνες υγείας και ασφάλειας, υγιεινή και πυρασφάλεια.

Ευθύνες εργασίας

Η περιγραφή της εργασίας του κατώτερου ερευνητή περιέχει μια σαφή λίστα καθηκόντων που πρέπει να εκτελεστούν κατά τη διάρκεια της εργασίας.

Οι κύριες διατάξεις του σχετικού εγγράφου:

  • Υπό την επίβλεψη, πραγματοποιεί έρευνα και ανάπτυξη σύμφωνα με τα στάδια της έρευνας του θέματος, βασίζεται σε εγκεκριμένες και συμφωνημένες μεθόδους στο έργο.
  • συμμετέχει στη διεξαγωγή πειραμάτων, παρατηρεί και μετρά τα αποτελέσματα της έρευνας, τα περιγράφει και διατυπώνει συμπεράσματα.
  • διερευνά ξένη βιβλιογραφία σε θέματα που σχετίζονται με την έρευνα, μελετά βιβλιογραφία ·
  • προετοιμάζει διάφορες εκθέσεις σχετικά με το θέμα της έρευνας ή μεμονωμένα στάδια ·
  • συμμετέχει στην υλοποίηση των αποτελεσμάτων έρευνας και ανάπτυξης.

Απαιτήσεις γνώσης εργαζομένων σε μουσεία

Πρέπει να καταλάβετε ότι ανάλογα με τον κλάδο στον οποίο εργάζεται ο εργαζόμενος, οι απαιτήσεις και οι ευθύνες θα αλλάξουν. Για παράδειγμα, ένας κατώτερος ερευνητής σε ένα μουσείο πρέπει να γνωρίζει:

  • κανονιστικές νομικές πράξεις και νόμους της Ρωσικής Ομοσπονδίας για θέματα που σχετίζονται με τη διατήρηση και την ανάπτυξη της κληρονομιάς της Ρωσικής Ομοσπονδίας ·
  • νόμοι που διέπουν τα μουσεία ·
  • τη σειρά με την οποία οργανώνονται οι εργασίες για την αποθήκευση, την καταχώριση, τη δημοσίευση, τη μελέτη, τη συντήρηση συλλογών και αντικειμένων μουσείων ·
  • νόμοι περί πνευματικών δικαιωμάτων
  • τους κανόνες σύμφωνα με τους οποίους περιγράφονται τα εκθέματα του μουσείου ·
  • τη διαδικασία οργάνωσης της εξέτασης των μουσικών αντικειμένων και της πολιτιστικής ιδιοκτησίας ·
  • απαιτήσεις για την έκδοση ειδών μουσείου για μόνιμη ή προσωρινή χρήση ·
  • τη διαδικασία με την οποία διατηρείται ο κρατικός κατάλογος του Ταμείου Μουσείων ·
  • η κατάσταση της σύγχρονης επιστήμης στον τομέα της μουσικής δραστηριότητας ·
  • τη σειρά με την οποία εκτελείται, σχεδιάζεται, προγραμματίζεται το ερευνητικό έργο ·
  • μεθοδολογικά και κανονιστικά έγγραφα που διέπουν την ασφάλεια των μουσείων.
  • τα βασικά του εργατικού δικαίου ·
  • κανόνες προσωπικής υγιεινής και γενικής υγιεινής ·
  • κανονισμοί υγείας και ασφάλειας, πυροπροστασία.

Καθήκοντα

Κατέχοντας μια θέση στον επιστημονικό τομέα, ένας εργαζόμενος πρέπει να καλύψει ένα ευρύ φάσμα διαφορετικών θεμάτων που σχετίζονται άμεσα με την εργασία του.

Οι ευθύνες του κατώτερου βοηθού έρευνας περιλαμβάνουν:

  • υλοποίηση επιστημονικών και ερευνητικών εργασιών σύμφωνα με τους στόχους, τους στόχους και τα θέματα δραστηριότητας σύμφωνα με προηγούμενα εγκεκριμένα σχέδια διεξαγωγής ερευνητικών δραστηριοτήτων ·
  • ανάπτυξη σχεδίων για εκθέσεις και εκθέσεις ·
  • προετοιμασία δημοσιεύσεων ·
  • συμμετοχή σε συνέδρια, σεμινάρια, συμπόσια, επιστημονικές αποστολές ·
  • προετοιμασία και σχεδιασμός επιστημονικών δραστηριοτήτων, προετοιμασία και παράδοση αναφορών.

Δικαιώματα

Συχνά υπάρχει μια κατάσταση όπου ο εργαζόμενος γνωρίζει μόνο τα καθήκοντά του, αλλά δεν έχει πληροφορίες σχετικά με τα δικαιώματα που έχει. Ο κατώτερος ερευνητής του οποίου οι απαιτήσεις πιστοποίησης αναφέρονται παραπάνω έχει το δικαίωμα:

  • να λαμβάνει βοήθεια από τη διεύθυνση της εταιρείας ή του οργανισμού κατά την εκτέλεση των άμεσων καθηκόντων της ·
  • προχωρημένη εκπαίδευση;
  • εξοικείωση με σχέδια κατευθυντήριων γραμμών για θέματα που σχετίζονται με τις άμεσες δραστηριότητές του ·
  • προτείνει την επίλυση θεμάτων και καθηκόντων στην άμεση διαχείρισή τους ·
  • λάβετε πληροφορίες που είναι απαραίτητες για εργασία από συναδέλφους.

Μια ευθύνη

Αξιολογώντας την ευθύνη που φέρουν οι εργαζόμενοι, για παράδειγμα, ερευνητικά ιδρύματα, πρέπει να σημειωθεί ότι το επίπεδό του δεν εξαρτάται ιδιαίτερα από το επίπεδο της θέσης. Ο ασκούμενος του κατώτερου ερευνητικού συνεργάτη, όπως και ο επικεφαλής ερευνητικός συνεργάτης, είναι υπεύθυνος για την ακατάλληλη εκπλήρωση ή μη εκπλήρωση των καθηκόντων του.

Η ευθύνη ανατίθεται σε:

  • για κακή απόδοση ή μη εκτέλεση επίσημων καθηκόντων ·
  • προμήθεια κατά τη διάρκεια εργασιών αδικημάτων ή οποιωνδήποτε άλλων παραβιάσεων του νόμου ·
  • ζημία σε υλικό ή ηθικό?
  • αδικήματα που σχετίζονται με παραβίαση των κανόνων της ρουτίνας, πυρασφάλειας, TU και OT, που θεσπίζονται και γίνονται αποδεκτά στον οργανισμό.

Χαρακτηριστικά της εργασίας

Η θέση του Junior Researcher δεν περιλαμβάνει μακρά επαγγελματικά ταξίδια ή αναθεωρήσεις. Μια τυπική οκτώωρη εργάσιμη ημέρα ή άλλο πρόγραμμα συμφωνείται, σύμφωνα με το εργατικό δίκαιο. Περιοδικά, ενδέχεται να προκύψουν καταστάσεις όταν είναι απαραίτητα επαγγελματικά ταξίδια. Δεδομένου του επιπέδου θέσης, τα επαγγελματικά ταξίδια συνήθως αποδίδονται στην τοπική σημασία.

Ως μέρος αυτών των ταξιδιών, ο υπάλληλος έχει την ευθύνη να διεξάγει έρευνα στην επικράτεια άλλου οργανισμού, να λαμβάνει ανταλλαγή εμπειριών, να ενημερώνει σχετικά με τις εξελίξεις ή να κάνει οποιαδήποτε άλλη εκδήλωση συμφωνείται και εγκριθεί από τη διεύθυνση του οργανισμού.

Μισθός

Οι απαιτήσεις για έναν κατώτερο ερευνητή απαιτούν ένα αξιοπρεπές επίπεδο αμοιβής. Ωστόσο, υπάρχουν πολλές παγίδες που πρέπει να γνωρίζετε. Ο κατώτερος ερευνητής στη Ρωσική Ομοσπονδία κερδίζει από 18.000 έως 20.000 ρούβλια. Αυτός είναι ο μέσος όρος για τη χώρα. Ο μισθός ενός κατώτερου ερευνητή εξαρτάται άμεσα από το εάν υπάρχουν έντυπες εκδόσεις, πόσες από αυτές και ποια είναι τα θέματα τους.

Ο μεγαλύτερος αριθμός εργαζομένων στον τομέα της επιστήμης συγκεντρώνεται στις περιοχές της Μόσχας και του Λένινγκραντ.

Πολλές βιομηχανίες απαιτούν έναν ερευνητή. Η Μόσχα, όπως και πριν, είναι ηγέτης σε όλους τους τομείς. Με τον αριθμό των κενών θέσεων και των προσφορών ανά άτομο, η πρωτεύουσα παίρνει την πρώτη θέση.