διαχείριση καριέρας

Εργασία δασκάλου

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Πτυχιακή Εργασία, Δασκάλου Δωροθέα. 2024, Ιούνιος

Anonim

Οι νταντά ή οι βοηθοί των εκπαιδευτικών καλούνται ειδικοί των οποίων η κύρια δραστηριότητα σχετίζεται άμεσα με την οργάνωση των υπηρεσιών παιδιών. Και μιλάμε για προσχολική ηλικία. Βασικά, τέτοιοι εργαζόμενοι χρειάζονται σε προσχολικές οργανώσεις.

Οι εργοδότες δίνουν μεγαλύτερη προσοχή σε αξιοπρεπούς αιτούντες με υψηλό βαθμό ευθύνης. Ο εργαζόμενος πρέπει να είναι ηθικά σταθερός, ειλικρινής, ικανός να κατανοήσει και να διαπράξει ανυπόφορες πράξεις. Επιπλέον, η κοινωνικότητα, η οργάνωση, η πρακτική, η ακρίβεια και η συγκράτηση εκτιμώνται ιδιαίτερα.

Δεξιότητες

Λαμβάνοντας υπόψη τις κενές θέσεις ενός βοηθού εκπαιδευτικού, αξίζει να προσέξετε ότι οι εργοδότες συχνά απαιτούν από τους αιτούντες να είναι σε θέση να λαμβάνουν γρήγορα σημαντικές αποφάσεις, να είναι δραστήριοι και πολιτιστικοί. Συνήθως προτιμούνται χαρούμενοι υπάλληλοι με ανεπτυγμένη διαίσθηση. Πολύ σημαντικές ιδιότητες θεωρούνται αγάπη για τα παιδιά και ψυχολογική σταθερότητα.

Άτομα που έχουν ιατρικές αντενδείξεις, όπως μειωμένη ομιλία, ακοή ή σοβαρά προβλήματα όρασης, δεν είναι κατάλληλα για αυτήν την εργασία. Δεν θα πάρουν ένα άτομο με επιληψία, σπασμούς και τάση λιποθυμίας. Μια τέτοια εργασία αντενδείκνυται σε περίπτωση σοβαρών καρδιαγγειακών παθήσεων, διαταραχών της αιθουσαίας συσκευής. Άτομα με προβλήματα ψυχικής υγείας δεν θα βρουν αυτή τη δουλειά.

Γενικές προμήθειες

Ένας βοηθός δάσκαλος είναι τεχνικός εκτελεστής που αναφέρει σε έναν αριθμό υπαλλήλων, ανάλογα με την κλίμακα και την κατεύθυνση του ιδρύματος. Μπορεί να γίνει αποδεκτός ή να απολυθεί από τον επικεφαλής του οργανισμού σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία της χώρας. Για να αποκτήσετε αυτήν τη δουλειά, πρέπει να έχετε δευτεροβάθμια εκπαίδευση και να λάβετε επαγγελματική κατάρτιση στον τομέα της παιδαγωγικής και της εκπαίδευσης.

Οι εργοδότες σπάνια απαιτούν από τους υπαλλήλους να έχουν αρχαιότητα. Στο έργο του, ο βοηθός δάσκαλος καθοδηγείται από το οργανωτικό και διοικητικό υλικό που διατίθεται στο ίδρυμα και άλλες τοπικές πράξεις. Επιπλέον, λαμβάνει υπόψη τους εσωτερικούς κανόνες, τους νόμους για την προστασία της εργασίας και την ασφάλεια, τις εντολές της άμεσης διαχείρισης του, καθώς και την περιγραφή της εργασίας.

Η γνώση

Ο βοηθός εκπαιδευτικός που προσλήφθηκε για να εργαστεί στο νηπιαγωγείο πρέπει να γνωρίζει την ισχύουσα νομοθεσία, όλους τους κανόνες και τις πράξεις που σχετίζονται άμεσα με τις δραστηριότητές του. Είναι υποχρεωμένος να μελετήσει τη σύμβαση για τα δικαιώματα των παιδιών, να γνωρίζει τα βασικά της ψυχολογίας, την παιδαγωγική, να κατανοήσει την υγιεινή, τη φυσιολογία της ηλικίας, τις πρώτες βοήθειες σε περίπτωση ατυχημάτων και επίσης να μελετήσει τη θεωρία και την πρακτική της εκπαιδευτικής εργασίας με παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Οι γνώσεις του πρέπει να περιλαμβάνουν τους κανόνες για την προστασία της ζωής των παιδιών, τη φροντίδα ενός παιδιού, σχετικά με την κατάσταση στην οποία οι χώροι, ο εξοπλισμός και ο εξοπλισμός πρέπει να διατηρούνται όσον αφορά την υγιεινή. Πρέπει επίσης να γνωρίζει τους κανόνες εργασίας, την προστασία της εργασίας και τους κανόνες πυρασφάλειας.

Λειτουργίες

Η κενή θέση "βοηθός εκπαιδευτικού" στο νηπιαγωγείο υποδηλώνει ότι ο υπάλληλος θα εκτελέσει ορισμένες λειτουργίες, συμπεριλαμβανομένης της συμμετοχής στη δημιουργία ενός σχεδίου και την οργάνωση δραστηριοτήτων για παιδιά, για την εκτέλεση καθημερινών καθηκόντων που του δίνει ο δάσκαλος. Θα βοηθήσουν τους μαθητές να λάβουν κοινωνική και ψυχολογική αποκατάσταση, καθώς και να προσαρμοστούν στην κοινωνία και στο συλλογικό έργο.

Θα πρέπει επίσης να διασφαλίζει την υγεία των παιδιών, συνεργαζόμενος με ιατρικούς λειτουργούς, για αυτό παρακολουθώντας την τήρηση της καθημερινής αγωγής και διεξάγοντας δραστηριότητες που ευνοούν την ψυχική και σωματική ανάπτυξη των μαθητών. Ο εργαζόμενος πρέπει να βοηθήσει τα παιδιά να εξυπηρετηθούν στον βαθμό που είναι αποδεκτό από την ηλικιακή τους κατηγορία και να τους διδάξουν τις απαραίτητες δεξιότητες εργαστηριακής πειθαρχίας.

Καθήκοντα

Το έργο του βοηθού εκπαιδευτικού δείχνει ότι αυτός ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να λαμβάνει προληπτικά μέτρα που αποτρέπουν την εμφάνιση κακών συνηθειών στα παιδιά και εντοπίζουν, αποτρέπουν αποκλίσεις στη συμπεριφορά. Επιπλέον, πρέπει να διασφαλίζει την καθαριότητα των χώρων και του εξοπλισμού σύμφωνα με τα πρότυπα υγιεινής. Διασφαλίζει ότι κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης, τίποτα δεν απειλείται από την υγεία και τη ζωή των παιδιών. Αυτός ο υπάλληλος πρέπει να αλληλεπιδρά με τους γονείς και τους κηδεμόνες των μαθητών, καθώς και να συμμορφώνεται με τον χάρτη του ιδρύματος.

Βασικά δικαιώματα

Ο βοηθός του νηπιαγωγείου έχει το δικαίωμα να λαμβάνει όλες τις κοινωνικές εγγυήσεις που παρέχει το κράτος. Αυτό περιλαμβάνει τη δυνατότητα να εργάζεται με μειωμένο χρονοδιάγραμμα, να λαμβάνει πρόσθετη εκπαίδευση στον τομέα της δραστηριότητάς του τουλάχιστον κάθε τρία χρόνια, καθώς και να παρέχει ετήσια άδεια μεγαλύτερη από τα άλλα επαγγέλματα, σύμφωνα με την εργατική νομοθεσία. Επιπλέον, έχει το δικαίωμα να λάβει διακοπές δώδεκα μηνών εάν εργάζεται στον τομέα της ανατροφής παιδιών για τουλάχιστον δέκα χρόνια χωρίς διάλειμμα.

Ο βοηθός του φροντιστή έχει το δικαίωμα να λαμβάνει παροχές πρόωρης συνταξιοδότησης όταν φτάσει σε μια ορισμένη ηλικία, να λάβει κοινωνική στέγαση εκ περιτροπής, εάν έχει τέτοια ανάγκη, σύμφωνα με τη σύμβαση κοινωνικής ενοικίασης για τον χώρο διαμονής. Εάν το νηπιαγωγείο βρίσκεται σε αγροτική περιοχή, τότε ο εργαζόμενος έχει το δικαίωμα να ζητήσει αποζημίωση για το κόστος πληρωμής του χώρου διαβίωσης, συμπεριλαμβανομένης της θέρμανσης και της ηλεκτρικής ενέργειας. Επιπλέον, μπορεί να απαιτήσει από το ίδρυμα να πληρώσει για κοινωνική, ιατρική ή επαγγελματική αποκατάσταση εάν η υγεία του έχει επιδεινωθεί λόγω επαγγελματικής ασθένειας ή ατυχήματος κατά τη διαδικασία εκπλήρωσης των καθηκόντων του.

Άλλα δικαιώματα

Ο βοηθός του νηπιαγωγείου έχει το δικαίωμα να λαμβάνει υπόψη τις διαχειριστικές αποφάσεις που επηρεάζουν το έργο του, καθώς και να κάνει τις δικές του προτάσεις για τη βελτιστοποίηση της εργασίας του και των δραστηριοτήτων του ίδιου του οργανισμού, εάν εμπίπτει στην αρμοδιότητά του. Εάν ένας υπάλληλος χρειάζεται οποιεσδήποτε πληροφορίες ή έγγραφα προκειμένου να εκτελέσει τις λειτουργίες του στο σωστό επίπεδο, δικαιούται να τους ζητήσει από άλλα διαρθρωτικά τμήματα ο ίδιος ή για λογαριασμό του επικεφαλής.

Ο εργαζόμενος μπορεί να εμπλέκει άλλους υπαλλήλους κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του, εάν είναι απαραίτητο. Μπορεί να απαιτήσει από τη διοίκηση να δημιουργήσει βέλτιστες συνθήκες εργασίας για αυτόν, σύμφωνα με τους κανόνες και τους κανονισμούς που προβλέπονται στην εργατική νομοθεσία της χώρας. Άλλα δικαιώματα μπορεί επίσης να αναφέρονται στην περιγραφή της εργασίας, ανάλογα με τον προσανατολισμό και τον χάρτη του ιδρύματος στο οποίο απασχολείται ο δάσκαλος.

Μια ευθύνη

Λαμβάνοντας υπόψη τις κενές θέσεις του βοηθού δασκάλου στο νηπιαγωγείο, αξίζει να εξοικειωθείτε με την ευθύνη που φέρει αυτός ο υπάλληλος. Είναι ποινικά, οικονομικά, διοικητικά και πειθαρχημένος στην ευθύνη για την ακατάλληλη εκτέλεση των καθηκόντων του. Μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος εάν δεν υποταχθεί στον άμεσο προϊστάμενό του, για παράλειψη εκτέλεσης των καθηκόντων που του έχουν ανατεθεί και για την παράνομη χρήση των δικαιωμάτων του, την υπέρβαση των εξουσιών που του έχουν δοθεί.

Επιπλέον, είναι υπεύθυνος εάν παρείχε λανθασμένες πληροφορίες σχετικά με τα καθήκοντα που εκτελέστηκαν, εάν δεν έλαβε μέτρα, παρατήρησε παραβίαση των κανόνων του οργανισμού και δεν παρείχε εργασιακή πειθαρχία. Επιπλέον, μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος για την αποκάλυψη εμπιστευτικών πληροφοριών, τη διαβίβαση εγγράφων που κατέχει, καθώς και για την πρόκληση σημαντικής ζημίας στο ίδρυμα. Η τιμωρία καθορίζεται σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία της χώρας.

Αξιολόγηση απόδοσης εργαζομένων

Η πιο σημαντική αξιολόγηση του έργου ενός βοηθού εκπαιδευτή πραγματοποιείται καθημερινά από τον άμεσο προϊστάμενό του. Τουλάχιστον μία φορά κάθε λίγα χρόνια, οι δραστηριότητές του θα πρέπει να αξιολογούνται από επιτροπή πιστοποίησης, αναλύοντας το έργο βάσει των δεδομένων που εμφανίζονται στα έγγραφα του ιδρύματος. Ως το κύριο κριτήριο αξιολόγησης, χρησιμοποιείται η πληρότητα, η ποιότητα και η επικαιρότητα των εργασιών που ανατίθενται στον υπάλληλο σύμφωνα με την περιγραφή της εργασίας.

Εργασία

Βασικά, τα νηπιαγωγεία τοποθετούν την κενή θέση ενός βοηθού εκπαιδευτικού στην αγορά εργασίας. Αλλά μερικές φορές τέτοιοι ειδικοί χρειάζονται σε οικοτροφεία, σε ειδικά προσχολικά ιδρύματα και σε άλλες εταιρείες που συμμετέχουν στην ανατροφή και τη φροντίδα των μικρών παιδιών. Για να πάρει αυτή τη δουλειά, ο υπάλληλος πρέπει όχι μόνο να έχει τα απαραίτητα προσόντα, αλλά και να έχει ορισμένα προσωπικά προσόντα, χωρίς τα οποία δεν θα μπορεί να εκτελέσει σωστά τα άμεσα καθήκοντά του.

Επιπλέον, υπάρχουν πολλές αντενδείξεις από ιατρική άποψη. Ακόμα, αυτό είναι δουλειά με παιδιά και ο υπάλληλος έχει πολύ μεγάλη ευθύνη. Το μέλλον αυτών των παιδιών, που θα γίνουν πλήρη μέλη της κοινωνίας, εξαρτάται από την ποιότητα της εργασίας και του επαγγελματισμού του.

Ωστόσο, σε γενικές γραμμές, δεν υπάρχει ιδιαίτερος ανταγωνισμός για αυτήν τη θέση, και η απόκτηση αυτής της εργασίας με όλες τις απαραίτητες δεξιότητες δεν θα είναι δύσκολη σε κανένα μέρος της χώρας. Απαιτούνται πάντα ειδικοί σε αυτόν τον τομέα και υπάρχουν πολλά ιδρύματα που είναι έτοιμα να προσλάβουν έναν τέτοιο ειδικό. Αξίζει ιδιαίτερα να εξεταστεί η αύξηση του αριθμού και της δημοτικότητας των ιδιωτικών οργανισμών που συμμετέχουν στην προσχολική εκπαίδευση των μωρών.

συμπέρασμα

Με την πρώτη ματιά, η εργασία ως βοηθός δάσκαλος δεν είναι καθόλου περίπλοκη, και ο καθένας μπορεί να το αντιμετωπίσει, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι. Εκτός από την εργασία με παιδιά, πρέπει επίσης να έχετε μια σειρά από προσωπικές ιδιότητες και καλή ψυχολογική και σωματική υγεία. Η ανάπτυξη της σταδιοδρομίας σε αυτό το επάγγελμα περιλαμβάνει την προώθηση στον εκπαιδευτικό τομέα. Επιπλέον, αυτοί οι εργαζόμενοι έχουν πολλές κοινωνικές εγγυήσεις, γεγονός που απλοποιεί σημαντικά την καθημερινή σφαίρα και σας επιτρέπει να αφιερώσετε περισσότερο χρόνο και προσοχή στη δουλειά.

Μερικές φορές οι εργαζόμενοι πρέπει να συμφωνήσουν με ένα ακανόνιστο χρονοδιάγραμμα, και ίσως το πιο δύσκολο πράγμα σε αυτήν την εργασία είναι να επικοινωνούν συνεχώς με τα παιδιά και να μην είναι πολύ προσκολλημένοι σε αυτά. Μετά από όλα, μετά την αποφοίτησή τους, εγκαταλείπουν μόνιμα το ίδρυμα και πολλοί δεν θυμούνται καν τα χρόνια που πέρασαν σε αυτά τα τείχη.

Πρέπει πραγματικά να αγαπάτε τα παιδιά και να έχετε πολλή υπομονή και καλοσύνη για να τους διδάξετε τα βασικά της ενηλικίωσης, επειδή στην προσχολική ηλικία πολλά παιδιά αντιλαμβάνονται αργά πληροφορίες και δεν θέλουν πάντα να ακολουθούν τις οδηγίες.

Όλα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με την εκπαιδευτική διαδικασία μπορούν να θεωρηθούν αναπόσπαστο μέρος του χαρακτήρα και της κοσμοθεωρίας ενός ατόμου. Σε τελική ανάλυση, είναι μάλλον μια κλίση - να διδάξουμε στα παιδιά.