διαχείριση καριέρας

Περιγραφή εργασίας κομμωτή: καθήκοντα και δείγμα

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Power tax Training: Δ2 - Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού HR 2024, Ενδέχεται

Anonim

Οι κομμωτές θεωρούνται ειδικοί σε διάφορες διαδικασίες που αποσκοπούν στη μοντελοποίηση χτενίσματος, καθώς και στην ολοκληρωμένη φροντίδα για το τριχωτό της κεφαλής και τα μαλλιά. Αυτό είναι ένα αρκετά απαιτητικό επάγγελμα στην αγορά εργασίας. Ο μισθός των υπαλλήλων εξαρτάται από το κύρος του ιδρύματος, την πολυπλοκότητα της εργασίας που εκτελείται και τα προσόντα του ίδιου του πλοιάρχου. Τα μαλλιά φροντίζονται από άτομα όλων των κοινωνικών καταστάσεων, γι 'αυτό η ποικιλία των κομμωτηρίων και των κομμωτών είναι πολύ μεγάλη.

Πιο αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με το τι πρέπει να κάνει ένας ειδικός περιέχονται στην περιγραφή εργασίας ενός κομμωτή. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε διαφορετικούς τόπους εργασίας μπορεί να περιέχει άλλα δεδομένα, αλλά δεν μπορούν να υπερβούν το πεδίο εφαρμογής της ισχύουσας νομοθεσίας.

Προμήθειες

Ο υπάλληλος που προσλαμβάνεται για αυτήν τη θέση είναι ειδικός που εργάζεται. Η διαδικασία απόκτησης εργασίας εξαρτάται από τον υπεύθυνο HR, ο οποίος υποβάλλει στον Διευθύνοντα Σύμβουλο το βιογραφικό του αιτούντος για έγκριση. Σε μικρές οργανώσεις, οι εργαζόμενοι ασχολούνται άμεσα με τον διευθυντή του κομμωτηρίου. Ο υπάλληλος εξαρτάται άμεσα από τον κύριο διευθυντή.

Όπως αναφέρεται στην περιγραφή της εργασίας του κομμωτή, η δευτεροβάθμια εκπαίδευση και ένα πιστοποιητικό ολοκλήρωσης των σχετικών μαθημάτων αρκούν για αυτήν την εργασία. Βασικά, οι εργοδότες δεν έχουν απαιτήσεις για την αρχαιότητα. Στο έργο του, θα πρέπει να καθοδηγείται από νομοθετικές πράξεις, τον χάρτη της εταιρείας, τις εντολές των ανωτέρων και άλλο υλικό.

Η γνώση

Η περιγραφή της εργασίας του κομμωτή υποδηλώνει ότι ο υπάλληλος, πριν ξεκινήσει τα καθήκοντά του, πρέπει να μελετήσει τους τύπους υπηρεσιών που προσφέρει ο οργανισμός, όπου εργάζεται. Επιπλέον, οι γνώσεις του πρέπει να περιλαμβάνουν τους κανόνες παροχής υπηρεσιών, τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για την υψηλής ποιότητας παροχή υπηρεσιών στα κομμωτήρια.

Ο εργαζόμενος πρέπει να γνωρίζει συνεχώς τις τάσεις της μόδας, να γνωρίζει ποια χτενίσματα και κουρέματα είναι συναφή και δημοφιλή στον πληθυσμό. Πρέπει να γνωρίζει τα βασικά του μοντέλου χτενίσματος, πώς να τα σχεδιάζει και με ποια τεχνολογία κατασκευάζονται τα προϊόντα γραμματοσήμων. Οι γνώσεις του πρέπει να περιλαμβάνουν τους κανόνες και τη διάταξη του εξοπλισμού, των εργαλείων και των συσκευών που χρησιμοποιούνται στο έργο, ποια υλικά χρησιμοποιούνται, γιατί και πώς πρέπει να χρησιμοποιούνται.

Άλλες γνώσεις

Η περιγραφή της εργασίας του κομμωτή ενός σαλόνι ομορφιάς υποδηλώνει ότι είναι εξοικειωμένος με τη σύνθεση και τις ιδιότητες των ναρκωτικών, των διαλυμάτων, των καλλυντικών, των αρωμάτων και άλλων μέσων που χρησιμοποιούνται στην επαγγελματική του δραστηριότητα, ξέρει πώς επηρεάζουν τα μαλλιά και το δέρμα. Μπορεί να καθορίσει την ποιότητα και τη συμμόρφωση με τα πρότυπα αυτών των κεφαλαίων, ξέρει πώς να τα ομαλοποιήσει και να τα χρησιμοποιήσει για τον επιδιωκόμενο σκοπό τους.

Ο υπάλληλος πρέπει να γνωρίζει τα φυσιολογικά χαρακτηριστικά των μαλλιών και του δέρματος. Επιπλέον, πρέπει να γνωρίζει τους κανόνες υγιεινής, την ασφαλή συντήρηση του χώρου εργασίας, την επαγγελματική ηθική, την ασφαλή εκπλήρωση των καθηκόντων, το πρόγραμμα εργασίας, τις πρώτες βοήθειες και την προστασία της εργασίας.

Λειτουργίες

Η κύρια λειτουργία του ειδικού, σύμφωνα με την περιγραφή της εργασίας του κομμωτή, είναι να προσδιορίσει τον τύπο, τη δομή και την κατάσταση των μαλλιών και του δέρματος σύμφωνα με τα εξωτερικά χαρακτηριστικά τους. Πρέπει να πλένει και να κάνει μασάζ στο κεφάλι του πελάτη, να κάνει απλές και μοντελοποιημένες περικοπές, και επίσης να κάνει χτένισμα, με βάση τις τάσεις της σύγχρονης μόδας και τα μεμονωμένα χαρακτηριστικά του σχήματος του επισκέπτη.

Επιπλέον, οι λειτουργίες του περιλαμβάνουν κατσάρωμα μαλλιών με σίδερα, λαβίδες και μόνιμο. Μπορεί επίσης να χρεωθεί με περμανάντ και χρωματισμό μαλλιών χρησιμοποιώντας διάφορες τεχνικές. Σε αυτήν την περίπτωση, ο πλοίαρχος πρέπει να κάνει μια βιολογική δοκιμή ευαισθησίας στο δέρμα και να ελέγξει τα υλικά που χρησιμοποιούνται για συμμόρφωση με τα πρότυπα ποιότητας.

Καθήκοντα

Η περιγραφή της εργασίας του κομμωτή προϋποθέτει ότι πρέπει να λευκανθεί, να ξανθά και να επισημάνει τα μαλλιά των πελατών, να εκτελέσει το στυλ του με στεγνωτήρα μαλλιών και άλλες ειδικές συσκευές και να καλύψει τα μαλλιά με βερνίκι. Ο κομμωτής αναπτύσσει μοντέλα χτενίσματος, τα παρουσιάζει σε διάφορους διαγωνισμούς.

Άλλες λειτουργίες

Η περιγραφή εργασίας ενός καθολικού κομμωτή προϋποθέτει ότι ασχολείται με την κοπή μουστάκι και γένια, κάνει το ξύρισμα, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιότητες του δέρματος, το αντιμετωπίζει με ειδικές λύσεις μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, εφαρμόζει κομπρέσες και κάνει μασάζ προσώπου. Επίσης, τα καθήκοντά του μπορεί να περιλαμβάνουν την εκτέλεση εργασιών με μαξιλάρια και περούκες.

Πρέπει να χρησιμοποιήσει, εάν είναι απαραίτητο, διακοσμητικά στοιχεία, όπως τόξα, λουλούδια, φουρκέτες κ.λπ., να χτενίσει τα κομμένα μαλλιά και να το στυλ, καθώς και να αναλάβει άλλα σχετικά καθήκοντα, ανάλογα με τις οδηγίες της διοίκησης, την κατεύθυνση της οργάνωσης και τις ατομικές επιθυμίες του πελάτη.

Δικαιώματα

Η περιγραφή της εργασίας του κύριου κομμωτή προϋποθέτει ότι έχει το δικαίωμα να γνωρίζει τις αποφάσεις των διευθυντών εάν επηρεάζουν άμεσα τις δραστηριότητές του, να προσφέρει μεθόδους για να αυξήσει την αποτελεσματικότητα της εργασίας του και να απαιτήσει από τις αρχές να βοηθήσουν στην εκτέλεση των καθηκόντων του, εάν υπάρχει τέτοια ανάγκη. Επίσης, ο εργαζόμενος έχει το δικαίωμα να λαμβάνει όλες τις κοινωνικές εγγυήσεις που προβλέπονται από την ισχύουσα εργατική νομοθεσία, συμπεριλαμβανομένης της παραλαβής ρούχων και εξοπλισμού εργασίας. Ο κομμωτής έχει το δικαίωμα να βελτιώσει τις δεξιότητές του και να βελτιώσει τις δεξιότητές τους.

Μια ευθύνη

Ένας υπάλληλος μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος εάν εκπληρώνει τα καθήκοντά του ή το κάνει με πρόωρο, ελλιπή τρόπο. Είναι υπεύθυνος για παραβίαση του Διοικητικού, Ποινικού και Εργατικού Κώδικα κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων του. Είναι επίσης υπεύθυνος εάν, λόγω του λάθους του, η εταιρεία υπέστη σημαντικό κόστος. Όμως όλα είναι εντός των ορίων της ισχύουσας νομοθεσίας και δεν μπορούν να υπερβούν το πλαίσιο της.

συμπέρασμα

Πριν αρχίσει να εκτελεί τις λειτουργίες του, ο υπάλληλος πρέπει απαραίτητα να συντονίσει με τη διεύθυνση την περιγραφή της εργασίας του κομμωτή. Ένα δείγμα αυτού του εγγράφου περιέχει τις πιο βασικές πληροφορίες, αλλά μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τις ανάγκες της εταιρείας. Όλες οι παράγραφοι των οδηγιών πρέπει να συντάσσονται σύμφωνα με τους νόμους της χώρας.

Μόνο αφού διαβάσει αυτό το έγγραφο, ο εργαζόμενος έχει το δικαίωμα να ξεκινήσει την επαγγελματική του δραστηριότητα στην εταιρεία. Γενικά, αυτό το επάγγελμα είναι πολύ δημοφιλές στην αγορά εργασίας, τώρα πολλές εταιρείες παρέχουν παρόμοιες υπηρεσίες και, κατά συνέπεια, χρειάζονται ειδικούς υψηλής ποιότητας. Είναι εύκολο να μάθεις αυτό το επάγγελμα και χρειάζεται λίγος χρόνος. Αλλά η ιδιαιτερότητά του είναι ότι δεν αρκεί να αποκτήσετε γενικές γνώσεις, πρέπει να συνεχίζετε να αναπτύσσετε, να ακολουθείτε τις τάσεις και τις τάσεις της μόδας.

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να κυριαρχήσετε πλήρως αυτό το δημιουργικό επάγγελμα και να γίνετε διάσημος πλοίαρχος με τακτικούς πελάτες. Η εμφάνιση ενός ατόμου είναι πολύ σημαντική στην κοινωνία, και στις μέρες μας δεν θα είναι δυνατόν για χρόνια να κάνουμε τα ίδια χτενίσματα, επειδή τα κριτήρια ποιότητας της εικόνας αλλάζουν συνεχώς. Επομένως, εάν αποφασίσετε να υποβάλετε αίτηση για μια τέτοια εργασία, ετοιμαστείτε να μελετάτε συνεχώς κάτι νέο. Επιπλέον, είναι μια μόνιμη εργασία με τους πελάτες, επομένως αξίζει να έχετε καλή αντοχή στο άγχος και να είστε σε θέση να επικοινωνείτε με ικανοποιητικό και ηθικό τρόπο ακόμη και με τα πιο δυσάρεστα άτομα.