διαχείριση καριέρας

Διευθυντής μάρκετινγκ: περιγραφή εργασίας, ικανότητες, λειτουργίες, ευθύνη

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Τεχνολογία Β! γυμνασίου-Κατανομή ρόλων επιχείρησης 2024, Ιούλιος

Anonim

Η επιτυχία μιας εταιρείας εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις πωλήσεις προϊόντων και μια αποτελεσματική στρατηγική μάρκετινγκ. Επομένως, ο διευθυντής μάρκετινγκ απέχει πολύ από τον τελευταίο στην ομάδα διαχείρισης του οργανισμού. Τι είναι το μάρκετινγκ; Με απλά λόγια - αυτή είναι μια προσπάθεια να καταλάβουμε τι θέλει να του δώσει ο πελάτης.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, ένας υπάλληλος που υποβάλλει αίτηση για αυτήν τη θέση απαιτεί ορισμένες προσωπικές ιδιότητες, μεταξύ των οποίων το πιο σημαντικό είναι η ικανότητα εύλογης εξήγησης της δικής του άποψης, να μιλά σωστά και να γνωρίζει την ηθική των επιχειρήσεων, καθώς και την αναλυτική και στρατηγική σκέψη.

Δεδομένου ότι μια τέτοια εργασία σχετίζεται άμεσα με τη διοίκηση, ο υποψήφιος πρέπει να έχει εξαιρετική αντοχή στο άγχος, να μπορεί να διαχειρίζεται μεγάλο αριθμό εργαζομένων και να είναι σκόπιμος.

Έννοια μάρκετινγκ

Αυτή η διαδικασία προβλέπει τις ανάγκες των δυνητικών πελατών και ικανοποιεί τη ζήτηση των πιθανών αγοραστών, παρέχοντάς τους τα αγαθά ενδιαφέροντος. Οι δραστηριότητες μάρκετινγκ περιλαμβάνουν μια ποικιλία έρευνας, τιμολόγησης, συσκευασίας, σχεδιασμού, διαφήμισης, πωλήσεων και υπηρεσιών. Τι είναι το μάρκετινγκ με απλές λέξεις; Πρόκειται για μια σειρά δραστηριοτήτων που στοχεύουν στη μελέτη των πελατών και στην ικανοποίηση των αναγκών τους.

Στην εταιρεία, οι ειδικοί σε αυτόν τον τομέα εκτελούν πολλές λειτουργίες, και όλα αυτά με έναν στόχο - να κάνουν το προϊόν όσο το δυνατόν πιο χρήσιμο και απαραίτητο για το κοινό-στόχο. Ταυτόχρονα, όλα λαμβάνονται υπόψη: η οικονομική κατάσταση του αγοραστή, το φύλο του, ακόμη και το εύρος της δραστηριότητάς του. Στην πραγματικότητα, αυτό είναι ένα τεράστιο ποσό στατιστικής και αναλυτικής δραστηριότητας, χάρη στις οποίες στηρίζονται οι στρατηγικές μάρκετινγκ και υπολογίζεται η αποτελεσματικότητα της εφαρμογής τους.

Απαιτήσεις για έναν υποψήφιο

Οι ικανότητες του διευθυντή μάρκετινγκ περιλαμβάνουν ορισμένα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα άτομο για να πάρει μια θέση. Πρέπει να έχει εξειδικευμένη εκπαίδευση στο μάρκετινγκ, την επιχειρηματικότητα, τη διαχείριση ή την κοινωνιολογία. Ορισμένες εταιρείες ενδέχεται να προσλαμβάνουν έναν υπάλληλο που δεν έχει δίπλωμα, αλλά ταυτόχρονα, πρέπει να εργάζεται για περισσότερα από πέντε χρόνια σε ηγετική θέση στον σχετικό τομέα. Θα πρέπει να έχει εμπειρία στον καθορισμό λειτουργιών μάρκετινγκ, εργασιών και παρακολούθησης της εφαρμογής τους.

Επιπλέον, λαμβάνονται υπόψη μόνο οι περιπτώσεις στις οποίες επιτεύχθηκε ένα σημαντικό αποτέλεσμα. Ο επικεφαλής του τμήματος μάρκετινγκ απαιτεί πρακτική εμπειρία στη διεξαγωγή έρευνας μάρκετινγκ όλων των τύπων, πρόβλεψη πωλήσεων και τιμών, στην οργάνωση διαφημιστικών δραστηριοτήτων. Επιπλέον, πρέπει να είναι σε θέση να διαχειρίζεται το προσωπικό, να ελαχιστοποιεί τα έξοδα της εταιρείας για την προώθηση προϊόντων και συχνά οι εταιρείες χρειάζονται γνώση ξένων γλωσσών.

Προμήθειες

Ο διορισμός ή η απόλυση ενός ειδικού από αυτήν τη θέση μπορεί μόνο ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας, στην οποία είναι άμεσα εξαρτώμενος. Αυτός ο υπάλληλος είναι διευθυντής. Υποβάλλει τα τμήματα μάρκετινγκ, διαφήμισης, δημοσίων σχέσεων, γραφείων σχεδιασμού και άλλων, ανάλογα με την κλίμακα και το εύρος της εταιρείας στην οποία εργάζεται. Αυτή η θέση μπορεί να αποκτηθεί από πιστοποιημένο ειδικό με πέντε χρόνια ανώτερων διοικητικών θέσεων στον ίδιο τομέα με την εταιρεία εργοδότη. Κατά τη διαδικασία εκτέλεσης του έργου του, πρέπει να καθοδηγείται από κανονισμούς, πράξεις, εταιρικούς ναυλωτές και οδηγίες.

Τι πρέπει να γνωρίζει ένας διευθυντής μάρκετινγκ

Υποτίθεται ότι κατά την είσοδό του στην εργασία, ο εργαζόμενος εξοικειώθηκε με όλες τις κανονιστικές και νομικές πράξεις που επηρεάζουν τον τομέα δραστηριότητάς του. Συμπεριλαμβάνεται η πώληση αγαθών, η παροχή υπηρεσιών, η αξιολόγηση της οικονομικής και χρηματοοικονομικής κατάστασης της αγοράς, η ικανότητα και η δομή της.

Γνωρίζει όλες τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται για τον προσδιορισμό της φερεγγυότητας της ζήτησης αγαθών που παράγονται από την εταιρεία στην οποία εργάζεται. Ξέρει πώς να αναπτύξει πολλά υποσχόμενα και τρέχοντα σχέδια για την κυκλοφορία προϊόντων και την εφαρμογή τους στην αγορά. Πρέπει να γνωρίζει τους χρηματοοικονομικούς, οικονομικούς, φορολογικούς και εργατικούς νόμους, τις προοδευτικές μεθόδους πωλήσεων και συναλλαγών, να είναι σε θέση να καθορίσει τις ανάγκες της βιομηχανίας και τις προοπτικές για την ανάπτυξή της.

Άλλες γνώσεις

Η περιγραφή της εργασίας του διευθυντή μάρκετινγκ προϋποθέτει ότι γνωρίζει τις μεθόδους ανάλυσης της αγοράς, γνωρίζει πώς να κάνει προβλέψεις για τη ζήτηση προϊόντων, κατανοεί τη διαφήμιση και ξέρει πώς να συνάπτει εμπορικές συμβάσεις, να κοινοποιεί πληροφορίες για αγαθά και υπηρεσίες σε πιθανούς αγοραστές. Οι γνώσεις του περιλαμβάνουν μια μέθοδο ανάλυσης των κινήτρων και της στάσης των καταναλωτών απέναντι σε προϊόντα που κατασκευάζει η εταιρεία στην οποία εργάζεται. Ο εργαζόμενος πρέπει να γνωρίζει συνεχώς τι αλλαγές συμβαίνουν στην οργάνωση της πώλησης αγαθών και υπηρεσιών. Επιπλέον, απαιτείται γνώση στον τομέα της οικονομίας, της ψυχολογίας και της οργάνωσης της εργασίας.

Λειτουργίες

Τα καθήκοντα του διευθυντή μάρκετινγκ περιλαμβάνουν την ανάπτυξη της πολιτικής μάρκετινγκ της εταιρείας. Το κάνει αυτό με βάση τα αποτελέσματα μιας ανάλυσης των ευκαιριών των καταναλωτών, της ζήτησης προϊόντων και άλλων σημαντικών χαρακτηριστικών. Επιπλέον, ασχολείται με την προετοιμασία τρεχόντων και μακροπρόθεσμων σχεδίων, και εμπλέκει τμήματα που υπάγονται σε αυτόν στη διαδικασία. Το σχέδιο λαμβάνει υπόψη την κλίμακα παραγωγής, τις πωλήσεις αγαθών, την αναζήτηση νέων αγορών για την πώληση μεταποιημένων προϊόντων.

Ο διευθυντής συντονίζει τις δραστηριότητες όλων των τμημάτων σχετικά με τη συλλογή και ανάλυση οικονομικών και εμπορικών δεδομένων, καθώς και παρέχει πληροφορίες σε όλα τα τμήματα της εταιρείας. Θα πρέπει επίσης να οργανώσει τη συλλογή και ανάλυση δεδομένων σχετικά με τις απόψεις των δυνητικών πελατών της εταιρείας σχετικά με το κατασκευασμένο προϊόν. Με βάση αυτές τις πληροφορίες, προετοιμάζει προτάσεις με στόχο την αύξηση της ανταγωνιστικότητας της εταιρείας και τη βελτίωση της ποιότητας των προϊόντων ή των υπηρεσιών.

Καθήκοντα

Οι λειτουργίες του διευθυντή μάρκετινγκ περιλαμβάνουν την οργάνωση της ανάπτυξης μιας στρατηγικής για διαφημιστικές εκστρατείες που περιλαμβάνουν τα μέσα ενημέρωσης. Συμμετέχει στη συμμετοχή της εταιρείας σε εκθέσεις, εκθέσεις και άλλες εκδηλώσεις που σχετίζονται με τη βιομηχανία του οργανισμού, προκειμένου να ενημερώσει τους πιθανούς πελάτες και να βρει νέες αγορές για μάρκετινγκ προϊόντων.

Ασχολείται με το σχηματισμό εταιρικής ταυτότητας, διαφημιστικών προϊόντων και την εφαρμογή της. Μαζί με άλλα τμήματα της εταιρείας, ασχολείται με την ανάλυση και ανάπτυξη μέτρων που θα βοηθήσουν στον προσδιορισμό των τεχνικών, οικονομικών και άλλων χαρακτηριστικών των προϊόντων που πρέπει να αλλάξουν. Αυτό γίνεται για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας των αγαθών και την τόνωση της πώλησής τους.

Άλλες λειτουργίες

Η περιγραφή της εργασίας του διευθυντή μάρκετινγκ προϋποθέτει ότι ασχολείται με την προστασία της τεκμηρίωσης της εταιρείας και των πληροφοριών που ανήκουν σε εμπιστευτικές πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένων των δεδομένων των υπαλλήλων και άλλων εγγράφων που σχετίζονται με εμπορικά μυστικά. Αυτός ο υπάλληλος πραγματοποιεί προχωρημένη εκπαίδευση για τους υπαλλήλους και επηρεάζει την εξέλιξη της σταδιοδρομίας τους με βάση τα προσωπικά τους προσόντα και το επίπεδο δεξιοτήτων τους.

Διασφαλίζει ότι όλοι οι υφιστάμενοι υπάλληλοι συμμορφώνονται με τους κανόνες και το καταστατικό της εταιρείας, συμπεριλαμβανομένων των οδηγιών προστασίας της εργασίας για την εργασία. Με βάση την εργασία, οι υπάλληλοι της εταιρείας ασχολούνται με την προσαγωγή τους στη δικαιοσύνη ή την ανταμοιβή για μια καλή δουλειά. Είναι υποχρεωμένος να δημιουργήσει όλες τις προϋποθέσεις έτσι ώστε να είναι ανώδυνα να εισάγει και να χρησιμοποιεί προηγμένες τεχνολογίες μάρκετινγκ. Ασχολείται επίσης με τη βελτίωση και τη βελτιστοποίησή τους. Ένας υπάλληλος συντονίζει το σχεδιασμό και την αναφορά του τμήματος μάρκετινγκ.

Άλλα καθήκοντα

Η περιγραφή της εργασίας του διευθυντή μάρκετινγκ προϋποθέτει ότι κατανέμει τα καθήκοντα μεταξύ υφισταμένων και ελέγχει την έγκαιρη και υψηλής ποιότητας εφαρμογή τους. Πρέπει να παρακολουθεί συνεχώς τις βέλτιστες πρακτικές στον τομέα της δραστηριότητάς του και να είναι σε θέση να το γενικεύσει και να το εφαρμόσει ως εργαλείο στην εταιρεία στην οποία εργάζεται. Οι ευθύνες του περιλαμβάνουν την παροχή συμβουλών σε άλλους υπαλλήλους της εταιρείας σε θέματα που σχετίζονται με την πολιτική μάρκετινγκ του οργανισμού.

Επιπλέον, ο προϊστάμενος του τμήματος μάρκετινγκ είναι υποχρεωμένος να τηρεί όλα τα έγγραφα, συμπεριλαμβανομένης της έγκαιρης αναφοράς και της παρουσίασής τους στη διεύθυνση και σε άλλους υπαλλήλους που μπορούν να τις δουν λαμβάνοντας υπόψη την εξουσία τους. Αυτή η θέση συνεπάγεται ότι, εάν είναι απαραίτητο, οι εργαζόμενοι μπορούν να προσελκύονται για υπερωρίες για την εκπλήρωση των καθηκόντων τους, αλλά χωρίς να υπερβαίνουν το πεδίο εφαρμογής της εργατικής νομοθεσίας. Εάν είναι απαραίτητο, αυτός ο υπάλληλος αντικαθιστά τον επόπτη του, αναλαμβάνοντας τα καθήκοντα και τις εξουσίες του. Αλλά μόνο εάν έχει ληφθεί κατάλληλη παραγγελία.

Δικαιώματα

Όπως υποδηλώνει η περιγραφή της θέσης του διευθυντή μάρκετινγκ, τα δικαιώματα αυτού του υπαλλήλου περιλαμβάνουν τη λήψη αποφάσεων που στοχεύουν στην ορθή εφαρμογή της εργασίας μάρκετινγκ και στη διασφάλιση των δραστηριοτήτων των υφισταμένων μονάδων που εμπίπτουν στην αρμοδιότητά του. Μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος για υλικές ζημιές στην εταιρεία στην οποία εργάζεται, εάν αυτό προέκυψε από το σφάλμα των ενεργειών του και των αποφάσεων που έλαβε.

Ένας τέτοιος υπάλληλος έχει το δικαίωμα να προσφέρει στη διοίκηση για να ενθαρρύνει ή να λογοδοτεί τους υπαλλήλους της εταιρείας και να λαμβάνει τέτοιες αποφάσεις ανεξάρτητα. Έχει επίσης το δικαίωμα να καταρτίζει και να προσαρμόζει τις οδηγίες προστασίας της εργασίας για την εργασία. Ένας υπάλληλος μπορεί να καλέσει τη διοίκηση να παρέχει πρόσθετο υλικό ή τεχνική υποστήριξη, εάν είναι απαραίτητο, για να αυξήσει την αποτελεσματικότητα του τμήματος μάρκετινγκ. Έχει επίσης το δικαίωμα να συμμετέχει στην εξέταση ζητημάτων μάρκετινγκ από συλλογικούς φορείς.

Μια ευθύνη

Ο εργαζόμενος που κατέχει αυτή τη θέση είναι υπεύθυνος για την ορθή εκπλήρωση των καθηκόντων του και την έγκαιρη ολοκλήρωση των καθηκόντων του. Μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος για την υπέρβαση της εξουσίας του ή για προσωπική χρήση, για την παροχή στη διοίκηση ανακριβών πληροφοριών σχετικά με το έργο του ή το έργο των υφισταμένων του, ή εάν δεν έχει λάβει μέτρα για την αποτροπή παραβίασης των κανόνων και των προτύπων που έχει υιοθετήσει η εταιρεία.

Η ευθύνη του διευθυντή μάρκετινγκ περιλαμβάνει επίσης τη διασφάλιση της ορθής εκτέλεσης των εργασιών στο καθιερωμένο σχέδιο μάρκετινγκ. Πρέπει να παρακολουθεί την απόδοση των εργαζομένων στην πειθαρχική εργασία, καθώς και να διασφαλίζει στους υπαλλήλους τους ασφαλείς συνθήκες εργασίας και την εφαρμογή των κανόνων για την ασφάλεια της εργασίας. Μπορεί επίσης να θεωρηθεί υπεύθυνος για την αποκάλυψη εμπιστευτικών πληροφοριών, παραβίαση εμπορικών μυστικών και ακατάλληλη διατήρηση σημαντικών εγγράφων.

Το έργο του επικεφαλής αξιολογείται από τον άμεσο επόπτη του και μια ειδική επιτροπή πιστοποίησης βάσει εγγράφων που αντικατοπτρίζουν τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων του.