διαχείριση καριέρας

Ο οικογενειακός γιατρός είναι Περιγραφή του επαγγέλματος, απαιτήσεις, καθήκοντα και σημαντικές ιδιότητες

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Ο οικογενειακός γιατρός είναι ειδικός που εργάζεται σε πολλά προφίλ ταυτόχρονα και βοηθά άτομα όλων των ηλικιών. Στην Ευρώπη, το ιατρικό προσωπικό με αυτήν την εξειδίκευση ονομάζεται γενικός ιατρός. Ένας τέτοιος όρος είναι δικαιολογημένος, καθώς οι οικογενειακοί γιατροί είναι ειδικευμένοι σε διάφορους ιατρικούς τομείς.

Καθήκοντα

Στην κλινική, ένας οικογενειακός γιατρός πραγματοποιεί ραντεβού για εξωτερικούς ασθενείς. Άνθρωποι που δεν γνωρίζουν ακριβώς τι η ασθένειά του στρέφεται σε αυτόν, ωστόσο, ένα πρόβλημα υγείας ανακαλύφθηκε στο αρχικό στάδιο. Ένας οικογενειακός γιατρός διαφέρει από έναν θεραπευτή στο ότι μπορεί να διαγνώσει ανεξάρτητα πολλές ασθένειες χωρίς να φύγει από το γραφείο του.

Οι θεραπευτές έχουν λίγα εργαλεία στη διάθεσή τους για να εντοπίσουν γρήγορα πιθανές ασθένειες: ένα τονόμετρο και ένα φωνοσκόπιο. Σε αντίθεση με τους συνηθισμένους γιατρούς, ο κατάλογος των υπηρεσιών ενός οικογενειακού γιατρού περιλαμβάνει πολλές ακόμη διαδικασίες. Μπορεί να κάνει λαρυγγοσκόπηση για να αξιολογήσει την κατάσταση του λάρυγγα, ωτοσκοπία για να ελέγξει τις τυμπανικές μεμβράνες και ρινοσκόπηση για να εξετάσει την κατάσταση του ρινικού βλεννογόνου για να αποκλείσει πιθανές ασθένειες.

Ένας οικογενειακός γιατρός, μαζί με εξειδικευμένους ειδικούς, έχει το δικαίωμα να θεραπεύει ασθενείς με τα αρχικά στάδια ασθενειών του αυτιού, του λαιμού, της μύτης, των ματιών. Συγκεκριμένα, ο οικογενειακός γιατρός έχει την ευκαιρία να εξετάσει τον πυρήνα, να αποκρυπτογραφήσει το ηλεκτροκαρδιογράφημα και τα αποτελέσματα άλλων οργάνων. Εάν ένα άτομο έχει υποστεί μια πληγή, ένα διάστρεμμα, ένα απλό κάταγμα, μπορείτε να επικοινωνήσετε όχι μόνο με την αίθουσα έκτακτης ανάγκης ή τον χειρουργό, αλλά και με έναν οικείο ειδικό, καθώς ο οικογενειακός γιατρός μπορεί να κάνει βασική θεραπεία και να εφαρμόσει γύψο.

Πώς να αποκτήσετε ένα επάγγελμα

Πρώτα πρέπει να ολοκληρώσετε ένα μάθημα στην ειδικότητα της ιατρικής περίθαλψης και της παιδιατρικής. Αφού λάβετε δίπλωμα, πρέπει να περάσετε από την κατοικία σας. Στη συνέχεια, για να επανεκπαιδεύσετε σε έναν οικογενειακό γιατρό, θα πρέπει να υποβληθείτε σε επανεκπαίδευση στο προφίλ του "Family Medicine".

Πώς λειτουργεί ένας οικογενειακός γιατρός

Η ιατρική εκπαίδευση αυτού του ειδικού σας επιτρέπει να διαγνώσετε έγκαιρα ασθένειες που σχετίζονται με το προφίλ της θεραπείας, της καρδιολογίας, της δερματολογίας, της οφθαλμολογίας, της νευρολογίας. Ένας οικογενειακός γιατρός μπορεί ανεξάρτητα να κάνει θεραπεία μόνο εάν απαιτείται φαρμακευτική θεραπεία.

Εάν βρεθούν τυχόν ακατανόητα συμπτώματα, καθώς και εάν είναι απαραίτητο, με τη βοήθεια άλλων ειδικών, ο γιατρός γράφει οδηγίες για κατάλληλες διαβουλεύσεις. Ανάλογα με την κατάσταση, ο ασθενής μεταφέρεται στη διαχείριση γιατρών άλλων ειδικοτήτων ή παραμένει στον οικογενειακό γιατρό, ο οποίος ακολουθεί τις οδηγίες που εκφράζουν ειδικοί στενού προφίλ. Εάν, ως αποτέλεσμα της διάγνωσης, διαπιστώθηκε ότι ο ασθενής πρέπει να παραπεμφθεί για θεραπεία εσωτερικού ασθενή, ο οικογενειακός γιατρός έχει το δικαίωμα να συντάξει κατάλληλο έγγραφο.

Καθημερινή πρακτική

Ο κατάλογος των δραστηριοτήτων που περιλαμβάνονται στα καθημερινά καθήκοντα του οικογενειακού γιατρού:

  1. Καθιέρωση ή επαλήθευση της διάγνωσης με συνέντευξη και παρακολούθηση του ασθενούς. Η ανάθεση αναλύσεων και οργάνων εξετάσεων είναι επίσης δυνατή.
  2. Τακτική παρακολούθηση ασθενών με ιατρική περίθαλψη χρησιμοποιώντας τυπικές ή τελευταίες μεθόδους διάγνωσης, πρόληψης και θεραπείας ασθενειών.
  3. Ο σχηματισμός ενός μεμονωμένου προγράμματος για τον ασθενή με στόχο την αποκατάσταση για ορισμένες παθολογίες.
  4. Συνταγογράφηση πορείας θεραπείας, παρακολούθηση και αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας της θεραπείας, συνδυασμός με διαγνωστικές διαδικασίες και διαδικασίες αποκατάστασης.
  5. Διαμόρφωση γνωμοδοτήσεων εμπειρογνωμόνων.

Δυνάμεις που δεν γνωρίζουν όλοι

Ένας οικογενειακός γιατρός είναι μια καλή εναλλακτική λύση σε σχέση με τους ειδικούς στενού προφίλ για εκείνους τους ασθενείς που έχουν ανακαλύψει παθολογία στα αρχικά στάδια και ζήτησαν αμέσως βοήθεια. Δεν γνωρίζουν όλοι ότι ένας οικογενειακός γιατρός εκτελεί καθήκοντα παρόμοια με έναν θεραπευτή. Σκεφτείτε τα καθήκοντα και τις εξουσίες που έχει ένας οικογενειακός γιατρός:

  1. Υποδέχεται ασθενείς στην κλινική. Αυτή η πτυχή πρέπει να ληφθεί υπόψη από άτομα που πιστεύουν ότι οι οικογενειακοί γιατροί είναι υπάλληλοι ιδιωτικών ιατρικών κέντρων. Κάθε άτομο που έχει ανατεθεί στον ιστότοπο ενός ειδικού που εργάζεται σε κρατικό νοσοκομείο μπορεί να κλείσει ραντεβού με έναν γενικό γιατρό.
  2. Μπορεί να έρθει στο σπίτι. Όταν καλείτε έναν γιατρό από ένα ιδιωτικό κέντρο, πρέπει να θυμάστε ότι το κόστος μεταφοράς του στο σπίτι θα αυξηθεί. Εάν οι αντίστοιχες υπηρεσίες είναι διαθέσιμες σε εσάς δωρεάν, τότε δεν χρειάζεται να πληρώσετε για μια κλήση στο σπίτι σας.
  3. Επισκέπτεται οικογένειες στις οποίες εμφανίστηκαν πρόσφατα νεογέννητα. Συνήθως, ο γιατρός περπατάει γύρω από το χώρο με τη νοσοκόμα.
  4. Μπορεί να εξετάσει ολόκληρη την οικογένεια ταυτόχρονα, συνταγογραφώντας θεραπεία όχι μόνο για ενήλικες, αλλά και για παιδιά, ηλικιωμένους συγγενείς. Παρά το γεγονός ότι πολλοί γιατροί ειδικεύονται ξεχωριστά σε παιδικές ή γεροντικές ασθένειες, ένας οικογενειακός γιατρός έχει την ευκαιρία να εξετάσει και να διαγνώσει έναν ασθενή οποιασδήποτε ηλικίας.
  5. Μπορεί να συνταγογραφήσει ένα ναρκωτικό αναλγητικό με την έκδοση κατάλληλης συνταγής.
  6. Κάνει επιδέσμους για ασθενείς μετά από χειρουργική επέμβαση.
  7. Μπορεί να εκδώσει ή να παρατείνει την άδεια ασθενείας σε περίπτωση ανίχνευσης ασθένειας στην οποία παρέχεται ανάπαυση στο κρεβάτι.

Τι πρέπει να γνωρίζετε προτού κλείσετε ραντεβού

Στις περισσότερες περιπτώσεις, η εισαγωγή γίνεται στο τμήμα οικογενειακών ιατρών, λιγότερο συχνά ένας ειδικός καλείται σπίτι. Το μέρος που είναι προτιμότερο για την εξέταση του ασθενούς και τη διάγνωση ασθενειών εξαρτάται από τις περιστάσεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις, στους ενήλικες συνταγογραφείται ραντεβού εξωτερικών ασθενών στην κλινική, καθώς το πλήρες φάσμα των διαγνωστικών μέτρων μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο σε νοσοκομείο. Τα νεογνά εξετάζονται αποκλειστικά στο σπίτι.

Η αρμοδιότητα ενός οικογενειακού γιατρού δεν είναι αρκετή για τη διεξαγωγή θεραπευτικής δραστηριότητας σε ένα νοσοκομείο. Εάν ο ασθενής θα είναι στο νοσοκομείο όλο το εικοσιτετράωρο, ειδικοί στενού προφίλ και παραϊατρικό προσωπικό θα πραγματοποιήσουν έλεγχο κατάστασης και χορήγηση των συνταγογραφούμενων φαρμάκων. Εάν ο γενικός ιατρός ανακαλύψει ότι ο ασθενής χρειάζεται επείγουσα περίθαλψη, γράφει αμέσως μια παραπομπή σε άλλο ειδικό.

Οι λεπτότητες του επαγγέλματος

Σε οξείες παθολογίες, η λήψη και η συνταγή οικογενειακού γιατρού δεν επαρκούν. Επιπλέον, μπορεί να χρειαστεί να συμβουλευτείτε χειρουργό, καρδιολόγο, ανοσολόγο και ακόμη και διατροφολόγο. Ο οικογενειακός γιατρός είναι γενικός ειδικός, αλλά δεν μπορεί πάντα να χρησιμοποιήσει πλήρως τις γνώσεις του, καθώς δεν έχει κάθε νοσοκομείο εξειδικευμένο εξοπλισμό για τη διάγνωση και τη θεραπεία διαφόρων ασθενειών. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ο γιατρός δεν μπορεί να βρει μια θεραπεία που θα βοηθήσει τον ασθενή. Σε αυτήν την περίπτωση, είναι υποχρεωμένος να εκδώσει παραπομπή για διαβούλευση με έναν ειδικό ή νοσηλεία.

Δεν χρειάζεται να αντιμετωπιστούν όλες οι οξείες και οι χρόνιες ασθένειες σε νοσοκομείο. Ακόμη και με αρτηριακή υπέρταση και άλλες επικίνδυνες ασθένειες, δεν πρέπει πάντα να εμπιστεύεστε μόνο έναν στενά εξειδικευμένο γιατρό. Ένας οικογενειακός γιατρός είναι ένας καθολικός ειδικός που, με τα κατάλληλα προσόντα, μπορεί να προσφέρει συμβουλές και να συνταγογραφήσει φάρμακα για τη θεραπεία και τη διατήρηση μιας σταθερής κατάστασης. Για παράδειγμα, με ισχαιμία, οι άνθρωποι συχνά χρειάζονται χειρουργική επέμβαση, αλλά στο στάδιο της προετοιμασίας για και μετά τη χειρουργική επέμβαση, συνιστάται να παρακολουθείτε τον ασθενή με έναν οικογενειακό γιατρό.

συμπέρασμα

Ένας οικογενειακός γιατρός είναι ένας ειδικός που έχει μεγάλη πείρα σε πολλά ιατρικά προφίλ, οπότε μπορεί να κάνει μια διάγνωση ακόμη και αν άλλοι γιατροί δεν μπόρεσαν να εντοπίσουν το πρόβλημα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ασθένειες που μπορούν να διαγνωστούν και να αντιμετωπιστούν χωρίς χειρουργική επέμβαση είναι ευθύνη του οικογενειακού γιατρού. Μπορεί να αντιμετωπιστεί τόσο με πονοκέφαλο, ζάλη, υψηλή αρτηριακή πίεση, όσο και με φλεγμονή του βλεννογόνου, καταρροή και προβλήματα με το γαστρεντερικό σωλήνα. Ένας ειδικός μπορεί να κάνει τη σωστή διάγνωση σε ένα άτομο που αισθάνεται χρόνια κόπωση, παραπονιέται για επαναλαμβανόμενα συμπτώματα κακουχίας. Είναι σημαντικό να δώσετε προσοχή στην εμπειρία ενός ειδικού, καθώς και στην ταχύτητα λήψης του αποτελέσματος της θεραπείας.