διαχείριση καριέρας

Φορολογικός επιθεωρητής: Περιγραφή και ευθύνες. Πού να σπουδάσω ως φορολογικός επιθεωρητής

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Το επάγγελμα ενός επιθεωρητή φόρου είναι γνωστό. Κάποιος μιλά αυτά τα λόγια με ανάσα, ενώ άλλοι ονειρεύονται να είναι στη θέση του. Πράγματι, το έργο είναι πολύ γοητευτικό και επιθυμητό. Αυτό το υλικό περιέχει βασικές πληροφορίες σχετικά με αυτό το επάγγελμα.

Φορολογικός επιθεωρητής - ποιος είναι;

Καταρχάς, πρέπει να σημειωθεί ότι πρόκειται για υπάλληλο κρατικών φορέων, των οποίων τα καθήκοντα περιλαμβάνουν κατοχή μεγάλου όγκου πληροφοριών, δυνατότητα ανάλυσης και συχνών ταξιδιών, επαγγελματικών ταξιδιών. Ένας φορολογικός επιθεωρητής είναι μια θέση ενός υπαλλήλου που παρακολουθεί την επικαιρότητα και την πληρότητα των εσόδων του κρατικού προϋπολογισμού από όλες τις κατηγορίες του πληθυσμού.

Η πρώτη αναφορά των επιθεωρητών βρίσκεται στη Βίβλο, μόνο τότε οι φόροι ονομάστηκαν «δεκάδες».

Καθήκοντα

Ο φορολογικός επιθεωρητής, των οποίων οι αρμοδιότητες ορίζονται από το νόμο, θα πρέπει να ελέγχει διάφορες επιχειρήσεις, να συνοψίζει τα δεδομένα των οικονομικών καταστάσεων και των λογιστικών, να λαμβάνει διευκρινίσεις από τους πληρωτές.

Η δικαιοδοσία του περιλαμβάνει επίσης τη δυνατότητα χρήσης οικονομικών κυρώσεων κατά παραβατών. Ο επιθεωρητής της φορολογικής υπηρεσίας έχει ορισμένες ευθύνες που πρέπει να εκτελεί με ποιοτικό τρόπο. Αυτά περιλαμβάνουν:

  • παρακολούθηση της συμμόρφωσης με τους φορολογικούς νόμους ·
  • λογοδοτούν οι πληρωτές ·
  • γνώση του συνταγματικού και φορολογικού δικαίου ·
  • επαλήθευση χρηματοοικονομικών εγγράφων για απόκρυψη πληρωμών ·
  • επίγνωση των οικονομικών επιχειρήσεων με τις οποίες ασχολείται ·
  • εφαρμογή επιτόπιων επιθεωρήσεων, καθώς και επιτόπιων ελέγχων ·
  • ανάλυση των αποτελεσμάτων ·
  • επιβολή κυρώσεων ·
  • αμεροληψία;
  • τήρηση αρχείων;
  • διαβουλεύσεις για πολίτες ·
  • συλλογή, μελέτη και ανάλυση μεγάλου ποσού χρηματοοικονομικών πληροφοριών ·
  • προετοιμασία τεκμηρίωσης οικονομικού χαρακτήρα (αναφορές, συμβόλαια πώλησης και άλλα).

Ένας φορολογικός επιθεωρητής είναι κατά κάποιο τρόπο ένα μοναδικό επάγγελμα, επειδή ο κατάλογος των καθηκόντων περιλαμβάνει πολλά στοιχεία που απαιτούν από τον εκτελεστή να έχει συγκεκριμένες δεξιότητες.

Απαιτούμενα προσόντα για το επάγγελμα

Ένας φορολογικός επιθεωρητής, του οποίου τα καθήκοντα έχουν ένα ευρύ φάσμα, πρέπει να διαθέτει μια σειρά από απαραίτητα χαρακτηριστικά για να αντιμετωπίσει το έργο του. Το:

  • ικανότητα αναλυτικής σκέψης ·
  • μεγάλη προσοχή
  • αυξημένη προσοχή στη λεπτομέρεια.
  • συναισθηματική σταθερότητα;
  • τιμιότητα;
  • μια ευθύνη?
  • αυτοπεποίθηση;
  • ικανότητα υπεράσπισης της γνώμης κάποιου ·
  • επιμονή;
  • ακρίβεια για τον εαυτό του και τους άλλους?
  • τάξη των σκέψεων.
  • ικανότητα λήψης αποφάσεων γρήγορα.
  • εργατικότητα
  • καλή μνήμη;
  • ικανότητα γενίκευσης ·
  • επιμονή κατά την εργασία με τεκμηρίωση.

Ιστορικό επαγγέλματος

Για να μάθετε από πού προήλθε το επάγγελμα του κρατικού φορολογικού επιθεωρητή, πρέπει να κοιτάξετε το μακρινό παρελθόν. Στην αρχαιότητα, οι βασιλιάδες και οι φεουδαρχικοί άρχοντες επέβαλαν διάφορα τέλη σε όλους τους ανθρώπους για να διασφαλίσουν την ύπαρξη του κράτους και της αυλής του βασιλιά.

Αυτά τα τέλη ονομάστηκαν "πλύσιμο" - καθήκον, τέλος. Επομένως, από τους αρχαίους χρόνους στη Ρωσία οι άνθρωποι ενός τέτοιου επαγγέλματος έχουν ονομαστεί «δημόσιοι». Από αυτό μπορούμε να συμπεράνουμε ότι στην αρχή ο φορολογικός επιθεωρητής ασχολήθηκε αποκλειστικά με τη συλλογή κεφαλαίων από τον πληθυσμό.

Τον XVIII αιώνα, αυτοί οι εργαζόμενοι άρχισαν να ονομάζονται φορολογικά (από το «δήμευση»). Ο επικεφαλής φορολογικός επιθεωρητής εκείνης της εποχής χρησίμευσε ως έρανος, και για όσους δεν πληρώνουν, έγραψε καταγγελίες στον Πέτρο Ι. Ο βασιλιάς εισήγαγε μια ειδική παραγγελία για αυτό, που ονομάστηκε "ober-fiskal". Μετά από αυτό, αυτή η λέξη έχει επίσης μια νέα έννοια - «yabednik». Αργότερα, για να αποφευχθούν κάθε είδους εκτιμήσεις, η θέση μετονομάστηκε σε φορολογικός επιθεωρητής.

πλεονεκτήματα

Αυτή είναι μια πολύ αριστοκρατική δουλειά. Ένας φορολογικός επιθεωρητής είναι μια θέση της οποίας τα κύρια στοιχεία είναι η σταθερότητα, οι υψηλοί μισθοί, ένα πλήρες κοινωνικό πακέτο και οι συνεχείς επικοινωνίες.

Επιπλέον, το κύριο πλεονέκτημα του επαγγέλματος του επιθεωρητή είναι ότι όλοι οι εκπρόσωποί του είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Από αυτό προκύπτει ότι οι φορολογικοί υπάλληλοι δεν θα χάσουν ποτέ τη σημασία τους και θα έχουν πάντα προστασία από το κράτος. Τα πλεονεκτήματα περιλαμβάνουν το γεγονός ότι αυτό είναι ένα από τα πιο δημοφιλή επαγγέλματα, και ένας καλός κύριος της τέχνης του θα χρειαζόταν πάντα.

Αξίζει να προσέξετε το γεγονός ότι ένα άτομο που δίνει συμβουλές σε άλλους μπορεί πάντα να βοηθηθεί. Η κατοχή γνώσης δικαίου και οικονομικών είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή όλων.

Επίσης, τα κύρια πλεονεκτήματα του επαγγέλματος περιλαμβάνουν υψηλό μισθό. Ο μισθός είναι ένας από τους μεγαλύτερους από τις θέσεις που θεωρούνται δημοσιονομικές.

Και, φυσικά, οι εκπρόσωποι αυτού του επαγγέλματος έχουν τις δικές τους διακοπές. Η Ημέρα του Φορολογικού Επιθεωρητή στη Ρωσία εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Νοεμβρίου.

Μειονεκτήματα

Για να γίνετε καλός ειδικός στη φορολογία, πρέπει να κατανοήσετε όλες τις αδυναμίες αυτού του επαγγέλματος:

  • μια μεγάλη ποσότητα πληροφοριών που πρέπει να θυμάστε?
  • πολλή δουλειά ρουτίνας με έγγραφα?
  • υψηλό επίπεδο ευθύνης ·
  • συχνές αλλαγές στη νομοθεσία ·
  • πιθανά συχνά επαγγελματικά ταξίδια, τα οποία συνήθως παρεμβαίνουν σε άτομα της οικογένειας.

Ένας φορολογικός επιθεωρητής είναι ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα που απαιτεί συνεχή συγκέντρωση. Δεν μπορείτε να χαλαρώσετε για μια μέρα, οπότε δεν μπορούν όλοι να αντιμετωπίσουν μια τέτοια θέση. Δεν υπάρχουν τόσες πολλές αδυναμίες, ειδικά αν έχετε επιλέξει συνειδητά αυτό το μονοπάτι.

Η ανάρτηση απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή στη λεπτομέρεια, τη συνεχή εκπαίδευση και πολύ χρόνο.

Μιλώντας για τις αδυναμίες, πρέπει να σημειωθεί ότι υπήρξε εδώ και καιρό μια αντίθεση για τους φορολογικούς επιθεωρητές. Ως εκ τούτου, οι άνθρωποι σε αυτό το επάγγελμα συχνά προσβάλλονται για τίποτα, φοβούνται και δεν κολακεύουν γι 'αυτούς. Το επάγγελμα έχει επίσης κάποιο ψυχολογικό άγχος.

Λοιπόν και το πιο σημαντικό, αυτό που ξεχωρίζει στα μειονεκτήματα αυτού του κύρους έργου είναι η μονοτονία του και η σχεδόν πλήρης έλλειψη ποικιλίας.

Τόποι εργασίας

Ο κρατικός φορολογικός επιθεωρητής έχει μια μικρή επιλογή θέσεων εργασίας. Πολλά από αυτά είναι δημοσιονομικά. Πρόκειται για έναν στενό κύκλο οργανώσεων, που περιλαμβάνει την υπηρεσία φορολογικής επιθεώρησης, την Ομοσπονδιακή Φορολογική Επιθεώρηση και ορισμένες κυβερνητικές υπηρεσίες που συλλέγουν κεφάλαια από άτομα και νομικά πρόσωπα.

Ωστόσο, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι, αφού έχετε λάβει δίπλωμα, δεν περιορίζεστε στη λίστα των παραπάνω θέσεων εργασίας. Ως άτομο με επαγγελματικές δεξιότητες του κρατικού φορολογικού επιθεωρητή, θα υποτάσσεστε σε οποιοδήποτε επάγγελμα που σχετίζεται με τη νομοθεσία, τα οικονομικά και ακόμη και την πολιτική.

Φορολογικός επιθεωρητής: πού να σπουδάσω;

Για την απόκτηση της ειδικότητας απαιτείται τριτοβάθμια εκπαίδευση, η οποία αποκτάται στα οικονομικά και χρηματοοικονομικά τμήματα των πανεπιστημίων. Και επίσης ένας ειδικός επαγγελματίας, ο οποίος δίνεται στις λογιστικές και πιστωτικές σχολές στο τμήμα "Φόροι και Φορολογία".

Τα καλύτερα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ρωσίας αποφοιτούν λαμπρούς ειδικούς. Μπορείτε να εγγραφείτε σε:

  • Ακαδημία Οικονομικής Ασφάλειας υπό το Υπουργείο Εσωτερικών της Ρωσίας ·
  • All-Russian State Tax Academy υπό το Υπουργείο Οικονομικών της κυβέρνησης της Ρωσικής Ομοσπονδίας ·
  • Κρατικό Πανεπιστήμιο Οικονομικών, Στατιστικής και Οικονομικών της Μόσχας (MESI)
  • Η Ρωσική Ακαδημία Οικονομικών πήρε το όνομά του από τον G.V. Plekhanov.
  • Ρωσικό Πανεπιστήμιο Εμπορίου και Οικονομικών (και τα υποκαταστήματά του).

Αλλά αν έχετε φυσικές ικανότητες, μια προδιάθεση για αυτό το επάγγελμα, τότε οποιαδήποτε οικονομική ή νομική εκπαίδευση θα ανοίξει την πόρτα για εσάς στον τομέα της φορολογίας.

Επαγγελματικά προσόντα

Κατά τη διάρκεια της προπόνησης, μπορείτε να αλλάξετε ριζικά την προσωπικότητά σας. Στο πανεπιστήμιο θα σας δοθεί μια καλή θεωρητική βάση, αλλά υπάρχουν τέτοιες δεξιότητες που πρέπει να αναπτύξετε στον εαυτό σας. Μερικά από αυτά περιγράφονται παρακάτω.

Το επάγγελμα ενός επιθεωρητή φορολογίας περιλαμβάνει δεξιότητες όπως γνώση της φορολογικής νομοθεσίας. Ωστόσο, οι καθηγητές πανεπιστημίων θα μπορούν να σας παρέχουν μόνο ένα μικρό μέρος της θεωρίας, επειδή οι νόμοι τροποποιούνται καθημερινά. Πρέπει να εξοικειωθείτε με την καθημερινή παρακολούθηση των ειδήσεων στους κύριους τομείς, ειδικά εκείνους που σχετίζονται με τις δραστηριότητές σας.

Επίσης, θα εμφανιστούν τα βασικά στοιχεία της σύνταξης φορολογικών εγγράφων, διαφόρων αναφορών. Θα πρέπει να εξασκηθείτε και να αναδείξετε τις ικανότητες του αυτοματισμού μόνοι σας. Στα πανεπιστήμια, οι μελλοντικοί φορολογικοί επιθεωρητές λένε πώς να πλοηγούνται στα βασικά, τους τύπους και τις μορφές λογιστικής. Αλλά αυτή η επιχείρηση θα πρέπει επίσης να μελετηθεί ανεξάρτητα.

Μιλώντας για την επαγγελματική ηθική, θα σας εξηγήσουν τα πάντα θεωρητικά, αλλά πρέπει να είστε σε θέση να εφαρμόσετε σωστά τις γνώσεις σας στην πράξη.

Επιπρόσθετα χαρακτηριστικά

Ο κρατικός φορολογικός επιθεωρητής πρέπει να έχει τριτοβάθμια εκπαίδευση στον νομικό, οικονομικό ή χρηματοοικονομικό τομέα. Ένα άτομο σε αυτό το επάγγελμα χρειάζεται μια σειρά από πρόσθετες δεξιότητες. Πρέπει να θυμόμαστε ότι αμέσως μετά την αποφοίτησή σας δεν θα γίνετε ο κύριος φορολογικός ειδικός της χώρας. Αυτό είναι ένα πολύ περίπλοκο και πολυλειτουργικό επάγγελμα που απαιτεί καθημερινή δουλειά για τον εαυτό σας. Συχνά, όλοι οι νεοεισερχόμενοι ξεκινούν από μικρές υπηρεσίες και τα καθήκοντά τους περιλαμβάνουν μονότονη και τακτική εργασία με έγγραφα. Αυτό πρέπει να ληφθεί ως απαραίτητη πρακτική εμπειρία και ως μεταβατική περίοδος στην οικοδόμηση της καριέρας σας.

Οι εκπρόσωποι αυτού του επαγγέλματος διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο στην ανάπτυξη του κράτους. Εξάλλου, αυτοί διασφαλίζουν ότι η είσπραξη των φόρων πραγματοποιείται όσο το δυνατόν πιο ειλικρινά και αμερόληπτα. Αυτά τα κεφάλαια συμπληρώνουν τον κρατικό προϋπολογισμό. Εκτελούν επίσης τη λειτουργία της παροχής κρατικών θεσμών. Επομένως, μια τεράστια ευθύνη βαρύνει τους φορολογικούς υπαλλήλους, τους οποίους δεν μπορούν να αντέξουν όλοι. Στην πραγματικότητα, εξαρτάται από την ειλικρινή εργασία του εάν το κράτος θα δώσει μια αξιοπρεπή ζωή στους πολίτες του.

Το επάγγελμα ενός επιθεωρητή έχει πολλές πτυχές στις οποίες πρέπει να προσέξετε προτού αρχίσετε να εκπαιδεύετε. Αφού σταθμίσετε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, θα πρέπει να γνωρίζετε ξεκάθαρα εάν μπορείτε να χειριστείτε μια τόσο δύσκολη και απαιτητική εργασία.

Καριέρα και μισθός

Κάθε φορολογικός επιθεωρητής πρέπει να αποκτήσει ανώτερη ή ειδική εκπαίδευση. Πού να σπουδάσετε - σε πανεπιστήμιο ή κολέγιο, δεν έχει σημασία αν γίνετε καλός επαγγελματίας. Δεδομένου ότι η θέση είναι δημόσια, έχετε πολλές πιθανότητες να βρείτε δουλειά. Το επάγγελμα έχει ένα μέσο επίπεδο ζήτησης, αλλά πάντα απαιτούνται καλοί ειδικοί.

Οι μισθοί είναι αρκετά υψηλοί, επιπλέον, στις φορολογικές αρχές παρέχονται μπόνους, διακοπές, προνομιακές αποζημιώσεις, επιδόματα. Έχουν ένα εξαιρετικό κοινωνικό πακέτο.

Οι προοπτικές σταδιοδρομίας είναι σαφώς ορατές σε αυτόν τον τομέα. Δεδομένου ότι η ίδια η δομή είναι πολύ περίπλοκη και πολυεπίπεδη, οι φορολογικοί επιθεωρητές ξεκινούν με μια συνηθισμένη θέση. Τότε υπάρχει η ευκαιρία να αναλάβει τη θέση του προϊσταμένου τμήματος. Αυτό μπορεί να ακολουθηθεί από τη θέση του επικεφαλής επιθεωρητή της περιοχής. Λοιπόν, έχοντας κατακτήσει τις υπηρεσίες της πόλης, μπορείτε να φτάσετε σε όλο το ρωσικό επίπεδο.