προσλήψεις

Εργαζόμενος συντήρησης: περιγραφή εργασίας, καθήκοντα

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Power tax Training: Δ2 - Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού HR 2024, Ιούλιος

Anonim

Σε αυτό το άρθρο, δίνουμε ένα παράδειγμα δείγματος της περιγραφής εργασίας του βοηθού εργαζομένου. Η προστασία της εργασίας είναι ένας σημαντικός παράγοντας, καθώς όχι μόνο το όφελος του ίδιου του εργαζομένου, αλλά και η επιτυχία και η αποτελεσματικότητα της εταιρείας στο σύνολό της, πόσο καλά θα εκτελεστεί η εργασία, εξαρτάται από τη σωστή προσέγγιση των εργαζομένων της εταιρείας. Ο βοηθητικός εργαζόμενος είναι απαραίτητος εργαζόμενος σε οποιαδήποτε κατασκευή και σε ορισμένους άλλους τύπους εργασίας. Οι ακόλουθες περιγραφές θέσεων εργασίας μπορούν να προσαρμοστούν στις ανάγκες της εταιρείας σας.

Δείγμα περιγραφής εργασίας ενός επικουρικού εργαζομένου - πώς μοιάζει;

εγκρίνω

(νομική μορφή οργάνωσης, όνομα οργανισμού, επιχείρησης)

(Όνομα, θέση της κεφαλής ή άλλο

εξουσιοδοτημένος αξιωματικός

έγκριση περιγραφής εργασίας)

(υπογραφή)

(η ημερομηνία)

Τόπος εκτύπωσης

Εργαζόμενος συντήρησης. Περιγραφή εργασίας. 2η κατηγορία

(όνομα οργανισμού, επιχείρησης και ούτω καθεξής)

Αυτή η οδηγία εγκρίθηκε και αναπτύχθηκε με βάση το διάταγμα του Υπουργικού Συμβουλίου της ΕΣΣΔ της 26ης Ιανουαρίου 1991 αριθ. 10, το διάταγμα του Υπουργείου Εργασίας της Ρωσικής Ομοσπονδίας της 31ης Μαρτίου 2003 αριθ. 14 και άλλων νομικών κανονισμών που ρυθμίζουν τις εργασιακές έννομες σχέσεις.

1. Γενικές διατάξεις της περιγραφής εργασίας του βοηθού εργαζομένου της δεύτερης κατηγορίας

1.1. Βοηθητικοί εργαζόμενοι δεύτερης κατηγορίας προσλαμβάνονται από άτομο που έχει ειδικές δεξιότητες, χωρίς να υποβάλλει απαιτήσεις για εργασιακή εμπειρία.

1.2. Ένας βοηθητικός εργαζόμενος δεύτερου επιπέδου ταξινομείται ως εργαζόμενος. Αναφέρει άμεσα (όνομα της θέσης του άμεσου ανώτερου).

1.3. Ένας βοηθητικός εργαζόμενος της δεύτερης κατηγορίας απολύεται και προσλαμβάνεται κατόπιν εντολής (θέση του επικεφαλής του οργανισμού).

1.4. Ένας βοηθητικός της δεύτερης κατηγορίας πρέπει να γνωρίζει:

- κανόνες, κανόνες μεταφοράς και φόρτωσης εμπορευμάτων.

- μέθοδοι εκφόρτωσης, φόρτωσης, στοιβασίας και μεταφοράς σκονισμένων υλικών και αγαθών, οι οποίες πρέπει να αντιμετωπίζονται με προσοχή ·

- σχεδιασμός συσκευασιών και μέθοδοι ασφάλισης εμπορευμάτων που μεταφέρονται ·

- τη διαδικασία καταχώρισης των συνοδευτικών εγγράφων παράδοσης και αποδοχής, ο αλγόριθμος για τη διαλογή εμπορευμάτων.

2. Ευθύνες

Ο δευτερεύων εργαζόμενος έχει τα ακόλουθα καθήκοντα:

2.1. Ολοκλήρωση βοηθητικών και βοηθητικών έργων σε εργοτάξια και αποθήκες κατασκευής, τοποθεσίες, αποθήκες, βάσεις και ούτω καθεξής.

2.2. Εκφόρτωση, φόρτωση, μετακίνηση σε καροτσάκια (καροτσάκια) ή χειροκίνητα και στοίβαγμα εμπορευμάτων που πρέπει να χειρίζονται με προσοχή (παρκέ σε συσκευασίες, υλικά ρολού, βαρέλια, κουτιά, χαρτί, χαρτόνι, ξυλεία, κόντρα πλακέ κ.λπ.), καθώς και μη σκονισμένα υλικά χύδην (θρυμματισμένη πέτρα, άμμος, σκωρία, χαλίκι, σκουπίδια, άνθρακας, μεταλλικά ξέσματα, πριονίδι και άλλα απορρίμματα της επιχείρησης).

2.3. Τροχαίο σετ τροχών για καροτσάκια και στροφή τροχαίου υλικού σε αυτοκίνητα και μηχανές για μηχανές.

2.4. Εκφόρτωση, φόρτωση, μετακίνηση σε καροτσάκια (καροτσάκια) ή χειροκίνητα και αποθήκευση εμπορευμάτων που πρέπει να χειρίζονται με προσοχή (φιάλες, γυαλί, τοξικές και εύφλεκτες ουσίες, φιάλες με υγρά κ.λπ.), σκονισμένα υλικά (ασβέστης εδάφους, τσιμέντο χύμα, γύψος και και τα λοιπά).

2.5. Μεταφορά με καροτσάκια όλων των εμπορευμάτων, μεταφορά με έλκηθρα και καροτσάκια με έλξη με άλογο.

2.6. Καθαρισμός δρόμων, χώρων, δρόμων πρόσβασης.

2.7. Πλύσιμο παραθύρων, πατωμάτων, πιάτων, δοχείων, προϊόντων και ανταλλακτικών.

2.8. Καθαρισμός εργοταξίων, εργαστηρίων, ειδών υγιεινής και οικιακής χρήσης.

3. Τα δικαιώματα του επικουρικού εργαζομένου της δεύτερης κατηγορίας

Ένας βοηθητικός εργαζόμενος της δεύτερης κατηγορίας έχει το δικαίωμα:

3.1. Απαίτηση από τη διοίκηση της εταιρείας να βοηθήσει στην εφαρμογή των δικαιωμάτων και των επαγγελματικών καθηκόντων.

3.2. Για όλες τις κοινωνικές εγγυήσεις που προβλέπονται από το νόμο.

3.3. Ζητήστε τη δημιουργία προϋποθέσεων για την εφαρμογή των επαγγελματικών καθηκόντων, συμπεριλαμβανομένης της παροχής του απαραίτητου εξοπλισμού, του χώρου εργασίας, του καταλόγου που συμμορφώνεται με τους κανόνες υγιεινής και υγιεινής και ούτω καθεξής.

3.4. Με επιπλέον άδεια και συντομευμένη εργάσιμη ημέρα.

3.5. Για δωρεάν προληπτική και θεραπευτική διατροφή λόγω ιδιαίτερα επιβλαβών συνθηκών εργασίας.

3.6. Για την έκδοση παπουτσιών ασφαλείας, ρούχων εργασίας και άλλου εξοπλισμού ατομικής προστασίας.

3.7. Γνωρίστε τα σχέδια αποφάσεων των αφεντικών της εταιρείας που με οποιονδήποτε τρόπο σχετίζονται με τη δουλειά του.

3.8. Πληρωμή δαπανών για κοινωνική, ιατρική και επαγγελματική αποκατάσταση σε περίπτωση επιδείνωσης της υγείας λόγω βιομηχανικού ατυχήματος και επαγγελματικής ασθένειας.

3.9. Ζητήστε, εκ μέρους του άμεσου επόπτη, προσωπικά τα υλικά, έγγραφα, εργαλεία και ούτω καθεξής, τα οποία είναι απαραίτητα για την εκτέλεση των δικών τους καθηκόντων.

3.10. Υποβολή προτάσεων στη διοίκηση της επιχείρησης σχετικά με τη βελτίωση της οργάνωσης και τη βελτίωση των μεθόδων εργασίας που εκτελούνται από αυτήν.

3.11. Άλλα δικαιώματα που προβλέπονται από το εργατικό δίκαιο.

3.12. Βελτιώστε τα επαγγελματικά σας προσόντα.

4. Ευθύνη του επικουρικού εργαζομένου της δεύτερης κατηγορίας

Ο βοηθητικός εργαζόμενος της δεύτερης κατηγορίας είναι υπεύθυνος:

4.1. Για νομικές παραβιάσεις που διαπράττονται κατά τη διαδικασία εκτέλεσης των δραστηριοτήτων τους, εντός των ορίων που καθορίζονται από τον ισχύοντα ποινικό, διοικητικό, αστικό κώδικα της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

4.2. Για να προκαλέσει υλική ή οικονομική ζημία στον εργοδότη - εντός των ορίων που καθορίζονται από τον ισχύοντα αστικό κώδικα και τον εργατικό κώδικα της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

4.3. Για χαμηλής ποιότητας απόδοση ή μη εκτέλεση των επίσημων καθηκόντων κάποιου, η οποία ορίζεται από την περιγραφή της εργασίας, εντός των ορίων που καθορίζονται από τον ισχύοντα κώδικα εργασίας της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

5. Προστασία εργασίας βοηθητικού εργαζομένου

5.1 Ένας βοηθητικός εργαζόμενος μπορεί να εκτελεί μόνο το έργο στο οποίο εκπαιδεύτηκε, εκπαιδεύτηκε στην προστασία της εργασίας και στο οποίο έγινε δεκτός από τον υπάλληλο που είναι υπεύθυνος για την ασφαλή εκτέλεση της εργασίας.

5.2. Ο βοηθητικός εργαζόμενος δεν πρέπει να αναθέτει τη δουλειά του σε μη εξουσιοδοτημένα άτομα.

5.3. Είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί επισκευάσιμα εργαλεία, εξοπλισμό, συσκευές που είναι απαραίτητες για ασφαλή εργασία, να φοράει ειδικά παπούτσια, ειδικά ρούχα και άλλο ατομικό προστατευτικό εξοπλισμό, τα οποία προβλέπονται από τους σχετικούς τυποποιημένους κανόνες. να τα εφαρμόζετε μόνο στα έργα για τα οποία προορίζονται.

Η περιγραφή εργασίας δημιουργήθηκε ανάλογα με το (όνομα, ημερομηνία και αριθμός εγγράφου).

Προϊστάμενος τμήματος (αρχικά, επώνυμο)

(υπογραφή)

Σύμφωνος:

Προϊστάμενος Νομικού Τμήματος (επώνυμο, αρχικά)

(υπογραφή)

(ημερομηνία)

Εξοικειωμένοι με τις οδηγίες:

(επώνυμο, αρχικά) _____________________________ (υπογραφή)

Αντί για συμπέρασμα

Είστε πιθανώς συνηθισμένοι να παρουσιάζετε τον βοηθό εργαζόμενο έτσι.

Αλλά μπορεί να μοιάζει με αυτό. Όλα εξαρτώνται από τον τόπο εργασίας και τις ευθύνες εργασίας.

Στην πραγματικότητα, η οδηγία εργασίας του βοηθού εργαζομένου μπορεί να περιέχει περισσότερα σημεία. Όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες μιας συγκεκριμένης εταιρείας. Είναι σημαντικό ο ίδιος ο χειρώνακτας να εξοικειωθεί με τις οδηγίες. Η ευθύνη δεν αφαιρείται λόγω της άγνοιας.

Ταυτόχρονα, θα ήταν ανέντιμο να εκμεταλλευτούμε το έργο ενός επικουρικού εργαζομένου - συχνά αμειβόμενου - που θα ήταν επίσης ανέντιμο. Κάθε διευθυντής και ειδικός σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού πρέπει να γνωρίζει τι είδους εργασία προσλαμβάνεται για να εκτελέσει ο βοηθός εργαζόμενος και επομένως ποια ευθύνη του ανατίθεται. Ένας βοηθός εργαζόμενος στις κατασκευές έχει συχνά το χαμηλότερο επίπεδο ευθύνης και επιμερισμό των κινδύνων, αλλά λαμβάνει, συνεπώς, χαμηλό μισθό.