διαχείριση καριέρας

Well Research Operator: Περιγραφή εργασίας και απαιτήσεις

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Walkthrough of Minecraft Hour of Code: AI for Good 2024, Ιούλιος

Anonim

Σχεδόν όλη η σύγχρονη τεχνολογική πρόοδος εξαρτάται από την παραγωγή πετρελαίου, και ως εκ τούτου, οι εργαζόμενοι που εργάζονται σε αυτόν τον τομέα λαμβάνουν αρκετά αξιοπρεπή μισθό. Τώρα σε διάφορες περιοχές της χώρας, ένας ερευνητής πηγαίνει καλά από 30 έως 75 χιλιάδες ρούβλια. Το κύριο καθήκον αυτού του υπαλλήλου είναι η μελέτη πετρελαιοπηγών χρησιμοποιώντας βαθιά, απομακρυσμένα και όργανα καταγραφής. Ο εργαζόμενος έχει αρμοδιότητες διαφορετικού βαθμού πολυπλοκότητας, ανάλογα με το βαθμό του και την εταιρεία στην οποία εργάζεται.

Προμήθειες

Ο εργαζόμενος που προσλαμβάνεται για αυτήν τη θέση είναι εργαζόμενος. Για να γίνει αποδεκτός, πρέπει να αποκτήσει επαγγελματική εκπαίδευση και να παρακολουθήσει ειδική κατάρτιση. Ο χειριστής του φρεατίου πρέπει επίσης να εργάζεται σε αυτή τη θέση για μια βαθμολογία χαμηλότερη από τουλάχιστον ένα χρόνο. Μόνο ο διευθυντής μπορεί να προσλάβει ή να απολύσει αυτόν τον υπάλληλο, μπορεί να έχει το δικό του δευτερεύον προσωπικό.

Η γνώση

Ένας υπάλληλος που προσλαμβάνεται για αυτήν τη θέση πρέπει να έχει ορισμένες γνώσεις, συμπεριλαμβανομένης της κατανόησης της τεχνολογικής διαδικασίας παραγωγής φυσικού αερίου και πετρελαίου, για τη μελέτη μεθόδων για την έρευνα των πηγαδιών. Επιπλέον, ο υπάλληλος πρέπει να γνωρίζει τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις λειτουργικές ιδιότητες του εξοπλισμού που έχει σχεδιαστεί για τη μελέτη χερσαίων πηγαδιών, καθώς και τα όργανα για τη διεξαγωγή εργασιών ελέγχου και μέτρησης.

Ο χειριστής του φρεατίου πρέπει να γνωρίζει πώς να χρησιμοποιεί εργαλεία βαθέων πηγαδιών, να είναι σε θέση να μετρήσει τους ρυθμούς παραγωγής πετρελαίου και φυσικού αερίου και επίσης να καθορίσει τον παράγοντα αερίου. Πρέπει να καταλάβει πώς να συνδέσει σωστά τον εξοπλισμό σε δίκτυα τροφοδοσίας και φωτισμού, για να προσδιορίσει το συμπύκνωμα και τον συντελεστή νερού.

Άλλες γνώσεις

Πριν αρχίσει να εκτελεί τις λειτουργίες του, ο χειριστής του φρεατίου πρέπει να μελετήσει τις βασικές έννοιες των φυσικών ιδιοτήτων των δεξαμενών. Αυτό αναφέρεται στις φυσικές και χημικές ιδιότητες του νερού, του πετρελαίου και του φυσικού αερίου. Πρέπει να καταλάβει ποιες είναι οι μέθοδοι διατήρησης της πίεσης στη δεξαμενή, ποια είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της θέσης των υλικών, πώς να επεξεργαστεί τα προκύπτοντα υλικά.

Ο υπάλληλος πρέπει να καταλάβει πώς δημιουργούνται γραφήματα και καμπύλες, πώς να υπολογίζει τον συντελεστή παραγωγικότητας του προσώπου. Επιπλέον, οι γνώσεις του πρέπει να περιέχουν τα λειτουργικά χαρακτηριστικά και τους τεχνικούς δείκτες των υπόγειων και επίγειων συσκευών, καθώς και το σκοπό του ερευνητικού εξοπλισμού. Επιτρέπεται να εργάζεται μόνο ένας ειδικός που έχει λάβει το πιστοποιητικό χειριστή για έρευνα.

Λειτουργίες

Η κύρια λειτουργία αυτού του υπαλλήλου είναι να εκτελεί εργασίες για τη μέτρηση της πίεσης του πυθμένα και της δεξαμενής στα φρεάτια, και σε εκείνα που χρησιμοποιούνται και στην ένεση. Απαιτείται επίσης να μετρήσει τη στάθμη του υγρού σε αυτά χρησιμοποιώντας μετρητές κύματος και ηχούς. Οι ευθύνες του χειριστή για τη μελέτη των φρεατίων περιλαμβάνουν παρακολούθηση της πτώσης και ανάκτησης της στάθμης υγρού στα φρεάτια. Επιπλέον, πρέπει να μετρήσει το ρυθμό ροής λαδιού, να προσδιορίσει τον συντελεστή αερίου και το υπόλοιπο των πρώτων υλών στο φρεάτιο που αναπτύσσεται.

Καθήκοντα

Ο εργαζόμενος πρέπει να συμμετέχει σε ερευνητικό χώρο εργασίας, ο οποίος πραγματοποιείται με απομακρυσμένα όργανα. Ασχολείται με τον προσδιορισμό και την ανάλυση των αποτελεσμάτων αυτών των μελετών. Είναι υποχρέωση του να οδηγεί οχήματα, να παρακολουθεί μια κατάσταση λειτουργίας και, εάν είναι απαραίτητο, να εκτελεί εργασίες επισκευής του χρησιμοποιούμενου εξοπλισμού.

Άλλες λειτουργίες

Ο χειριστής για τη μελέτη των φρεατίων πετρελαίου θα πρέπει να μετρήσει το βάθος του χρησιμοποιώντας βαρούλκα και να τα φέρει σε στερεοτυπική μορφή χρησιμοποιώντας τη μέθοδο χτυπήματος του πυθμένα. Μετά από αυτό, υπολογίζει το βάθος του, το εκτιμώμενο επίπεδο ρευστού μέσα στο πηγάδι, μετρά τη χρέωση του εξαγόμενου υλικού.

Ο υπάλληλος πρέπει να πραγματοποιεί τακτικές επιθεωρήσεις εξοπλισμού για τον εντοπισμό δυσλειτουργιών και την εξάλειψή τους πριν ξεκινήσει τις εργασίες μέτρησης και επαλήθευσης. Εκτελεί προπαρασκευαστικές και τελικές εργασίες, εάν είναι απαραίτητο, μπορεί να αφεθεί να κάνει υπερωρίες σύμφωνα με τους κανόνες της εργατικής νομοθεσίας.

Άλλα καθήκοντα

Για να μελετήσει τα φρεάτια, ο υπάλληλος πρέπει να χρησιμοποιήσει όργανα καταγραφής που επιτρέπουν τον προσδιορισμό των καμπυλών δεικτών και τον εντοπισμό της πίεσης στο κάτω μέρος, για να εμφανίσει το μέγεθος και τη στάθμη υγρού σε αυτό. Ο εργαζόμενος ερευνά πηγάδια πηγών και συμπιεστών με υψηλή πίεση χρησιμοποιώντας λιπαντικά.

Ο χειριστής του φρεατίου εκτελεί υδραυλική ακρόαση των στρωμάτων, επιλέγει δείγματα για τη μελέτη λαδιού και υγρού στο πρόσωπο. Θα πρέπει να προετοιμάσει αναφορές για διαχείριση βάσει της επεξεργασίας των δεδομένων που λαμβάνονται κατά τη διάρκεια της έρευνας.

Δικαιώματα

Ένας υπάλληλος που έγινε δεκτός για αυτήν τη θέση έχει το δικαίωμα να προβεί σε ενέργειες που θα στοχεύουν στην πρόληψη παραβιάσεων και στην εξάλειψη ασυνεπειών. Έχει επίσης το δικαίωμα να ζητήσει από τη διοίκηση βοήθεια για την εκπλήρωση των καθηκόντων του, την απόκτηση κανονικών συνθηκών εργασίας, και οι προϊστάμενοί του είναι υποχρεωμένοι να του παρέχουν τον απαραίτητο εξοπλισμό και εξοπλισμό που χρειάζεται ένας υπάλληλος για την εκτέλεση επίσημων καθηκόντων.

Έχει το δικαίωμα να λαμβάνει όλες τις κοινωνικές εγγυήσεις που προβλέπονται από το νόμο, να γνωρίζει τις αποφάσεις της ηγεσίας που σχετίζονται άμεσα με το έργο του. Η περιγραφή της εργασίας του χειριστή για έρευνα καλά υποδηλώνει ότι έχει το δικαίωμα να ζητήσει οποιεσδήποτε πληροφορίες και έγγραφα απαραίτητα για να εκτελέσει εργασία, εάν αυτό δεν εμπίπτει στην αρμοδιότητά του. Έχει το δικαίωμα να ενημερώνει τη διοίκηση για όλες τις ελλείψεις που εντοπίστηκαν στο έργο της εταιρείας και να προτείνει λύσεις σε προβλήματα. Επιπλέον, έχει το δικαίωμα να βελτιώσει το επίπεδο προσόντων του.

Μια ευθύνη

Ένας υπάλληλος που προσλαμβάνεται για αυτήν τη θέση είναι υπεύθυνος για μη εκπλήρωση ή πρόωρη εκτέλεση της εργασίας του, για παραβίαση των κανόνων της εταιρείας και του καταστατικού της. Μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος για την αποκάλυψη εμπιστευτικών πληροφοριών σε τρίτους και για παραβίαση εμπορικών μυστικών.

Είναι υπεύθυνος για την παραβίαση του ποινικού, εργατικού ή διοικητικού κώδικα κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του. Ο υπεύθυνος έρευνας της πηγής είναι υπεύθυνος για την πρόκληση σημαντικής ζημιάς στην εταιρεία και για την κατάχρηση των εργασιακών τους ευθυνών. Είναι υπεύθυνος για την παροχή παραμορφωμένων πληροφοριών σχετικά με το έργο που έγινε και τα αποτελέσματα της έρευνας.

Απαιτήσεις υπαλλήλων

Είναι πολύ σημαντικό ο υποψήφιος για αυτήν τη θέση να έχει καλή υγεία, φυσική κατάσταση. Οι εργοδότες εκτιμούν τους μονόμυλους, υπεύθυνους υπαλλήλους με μια αναλυτική νοοτροπία. Σε σχέση με τη συνεχή ανάπτυξη τεχνολογιών, ο εργαζόμενος θα πρέπει να ενδιαφέρεται τακτικά για τα επιτεύγματα σε αυτόν τον τομέα και να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει γρήγορα τις λειτουργικές ιδιότητες του εξοπλισμού. Εκτιμάται εάν ακολουθεί την καλύτερη εγχώρια και ξένη εμπειρία στον τομέα της παραγωγής πετρελαίου. Η κοινωνικότητα και η ικανότητα να εργάζεστε σε μια ομάδα είναι πολύ σημαντική, εκφράστε με σαφήνεια και σαφήνεια τις σκέψεις σας και μπορείτε να συνεχίσετε να αναφέρετε την τεκμηρίωση.

συμπέρασμα

Το έργο του χειριστή σχετικά με την έρευνα για τα καλά είναι αρκετά περίπλοκο και χρονοβόρο, ενώ, όπως, κατ 'αρχήν, όλα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με την εξόρυξη προϊόντων πετρελαίου, πληρώνεται καλά. Ο εργαζόμενος λαμβάνει πλήρεις κοινωνικές εγγυήσεις. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον έργο, που απαιτεί όχι μόνο ένα σύνολο γνώσεων και δεξιοτήτων, αλλά και εργασιακής εμπειρίας. Μπορεί να αναλάβει τα καθήκοντά του μόνο αφού συντονίσει την περιγραφή της εργασίας με τους προϊσταμένους του.

Οι παράγραφοι αυτού του κανονιστικού εγγράφου μπορούν να αλλάξουν ανάλογα με το πεδίο εφαρμογής της εταιρείας, την κλίμακα και τις ανάγκες διαχείρισης για υπαλλήλους με συγκεκριμένα προσόντα, αλλά δεν υπερβαίνουν το πεδίο εφαρμογής της εργατικής νομοθεσίας. Οι εργαζόμενοι που προσλαμβάνονται πρέπει, εκτός από τη γενική εκπαίδευση, να παρακολουθήσουν επιπρόσθετη κατάρτιση και μια φορά λίγα χρόνια για να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους.