περίληψη

Πώς να δημιουργήσετε ένα βιογραφικό για έναν σχεδιαστή;

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Πως να στείλετε email 2024, Ιούλιος

Anonim

Ένα δημιουργικό άτομο είναι πάντα ορατό από μακριά, αλλά με μια απομακρυσμένη γνωριμία, η πρώτη εντύπωση ενός τέτοιου ατόμου θα πρέπει να δημιουργήσει ένα σωστά σύνθετο βιογραφικό.

Τα άτομα με δημιουργικό δυναμικό διαφέρουν πάντα από το συνηθισμένο «γραφείο πλαγκτόν». Μερικές φορές αυτοί οι άνθρωποι, σαν να ζουν στον δικό τους κόσμο, δεν είναι απολύτως ξεκάθαροι στους άλλους και μάλιστα τους φαίνονται λίγο περίεργοι.

Όπως κάθε άλλο σύγχρονο επάγγελμα, ο σχεδιαστής είναι μια πολύ δημοφιλής ειδικότητα. Και κάθε δημιουργικό πρόσωπο θα αντιμετωπίσει αργά ή γρήγορα την ανάγκη να συντάξει ένα βιογραφικό σημείωμα με μια πλήρη δήλωση των προσωπικών του δεδομένων.

Το βιογραφικό του σχεδιαστή είναι το «πρόσωπο» ενός δημιουργικού ατόμου.

Ποιος είναι σχεδιαστής;

Δεν είναι μόνο ένας επαγγελματίας που θα εξοπλίσει το σπίτι ή το γραφείο σας. Πρώτα απ 'όλα, αυτό είναι το άτομο που σας καταλαβαίνει και αισθάνεται στο μέγιστο τις προτιμήσεις σας, τους στόχους σας, πριν ξεκινήσετε τη δημιουργικότητα.

Σε γενικές γραμμές, πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν τη σύνταξη ενός βιογραφικού. Αυτή είναι μια πολύ βολική φόρμα για να δείξετε και να αποδείξετε τον εαυτό σας από την καλύτερη πλευρά. Φυσικά, η έλλειψη τακτικής στην ιστορία για τον εαυτό σας δεν θα σας δείξει τη θετική πλευρά, επομένως θα πρέπει να καταλάβετε καλά αυτό το ζήτημα.

Το βιογραφικό του σχεδιαστή δεν πρέπει μόνο να αποκαλύπτει την ταυτότητα του μελλοντικού υπαλλήλου, αλλά και να δείχνει τις δεξιότητες και τα επιτεύγματά του. Όλα πρέπει να αναφέρονται συνοπτικά, όσο το δυνατόν πιο απλά και ταυτόχρονα με τη γνώση του θέματος: τελικά, κατά κανόνα, όταν υποβάλλετε αίτηση για μια τέτοια εργασία, θα αξιολογείτε από τους ίδιους δημιουργικούς ανθρώπους με εσάς.

Βιογραφικό του σχεδιαστή: πώς να σχεδιάσετε;

Κάθε βιογραφικό πρέπει να είναι καλά δομημένο, καθώς και κατανοητό και απλό. Δεν χρειάζεται να επινοήσουμε κάποια ειδική μορφή παρουσίασης πληροφοριών.

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να γράψετε ένα βιογραφικό: πίνακας και κείμενο. Η πρώτη επιλογή είναι κλασική, αλλά όχι πολύ συνηθισμένη, αν και σε αυτήν τη μορφή, τα δεδομένα θεωρούνται πολύ πιο εύκολα. Η παρουσίαση πληροφοριών σχετικά με τον αιτούντα από το κείμενο μερικές φορές δεν επικεντρώνεται στις απαραίτητες λεπτομέρειες. Ο στρατολόγος θα κοιτάξει μόνο τα δεδομένα, αλλά μπορεί να μην πιάσει τίποτα. Επομένως, η βέλτιστη επιλογή είναι απλώς ένας πίνακας.

Περίληψη πληροφοριών

Τι να δείξετε στο βιογραφικό του σχεδιαστή; Ξεκινήστε με προσωπικά δεδομένα. Κατά κανόνα, στην αρχή αναφέρονται το επώνυμο και το όνομά σας, οι επαφές, καθώς και μια φωτογραφία. Θα πρέπει να είναι απλή και επιθυμητή σε επιχειρηματική μορφή.

Φροντίστε να αναφέρετε τα ακαδημαϊκά επιτεύγματα και τις επιτυχίες σας. Αν και ο τόπος μελέτης δεν είναι πάντα σημαντικός στο έργο του σχεδιασμού. Πολλοί σχεδιαστές είναι αυτοδίδακτοι, ταλαντούχοι άνθρωποι που δημιουργούν με κλίση.

Η επαγγελματική εκπαίδευση μπορεί μερικές φορές να μην είναι υποχρεωτική, επομένως πρέπει να εξετάσετε τις απαιτήσεις για μια συγκεκριμένη κενή θέση και, ίσως, να προσαρμόσετε κάτι στα δεδομένα σας.

Φροντίστε να αναφέρετε τον προηγούμενο τόπο εργασίας σας, καθώς και τις κύριες ευθύνες σας σε αυτόν.

Μην ξεχνάτε ότι το προφίλ εργασίας είναι πολύ σημαντικό. Για παράδειγμα, ένα βιογραφικό ενός σχεδιαστή εσωτερικών χώρων θα πρέπει να περιέχει τον μέγιστο αριθμό δεξιοτήτων στην οργάνωση ενός δωματίου και σχετικής εργασίας.

Ένας εικονογράφος πρέπει να δηλώνει τις ικανότητές του στον συγκεκριμένο τομέα του, περιγράφοντας τις ευθύνες και τις δεξιότητές του στη δουλειά με τα έντυπα μέσα.

Περίληψη σχεδιαστών: Δείγμα

Όλα πρέπει να δηλώνονται με ικανοποίηση και συνοπτικά:

Όνομα: Ivanchuk Anna Andreevna.

Ημερομηνία γέννησης: 01/01/1990.

Τόπος διαμονής: Μόσχα, st. Σοβιετική 12/2.

Τηλέφωνο: +79000000000.

Εκπαίδευση: 2011, Ακαδημία Τέχνης, Μόσχα, ειδικότητα: σχεδιαστής.

Ακαδημαϊκά επιτεύγματα: συμμετοχή σε διεθνείς διαγωνισμούς (βραβεία), συμμετοχή σε μάστερ.

Εργασιακή εμπειρία: 2011-2015 - LLC "Rainbow", βοηθός σχεδιαστής.

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Βοήθεια στον σχεδιαστή.
  • Ανάπτυξη εμβλημάτων, λογότυπων.
  • Ανάπτυξη σχεδιασμού συσκευασιών.
  • Ανάπτυξη του στυλ της εταιρείας.
  • Σάλτσα παραθύρων και σημεία πώλησης.

Επαγγελματικά προσόντα:

  • Χειροκίνητα γραφικά, γνώση προγραμμάτων γραφικών υπολογιστών.
  • Συμμετοχή στην προώθηση νέων σημάτων και σημάτων.
  • Κάτοχος κάμερας, tablet.
  • Εργαστείτε με φωτογραφία, βαθμολόγηση χρωμάτων, κολάζ, επεξεργασία.

Προγράμματα εργασίας: Mac, PC: PS. Photoshop, Corel daw, Illustrator, 3D μέγ.