διαχείριση καριέρας

Ηλεκτρολόγος OPS: περιγραφή εργασίας, κατηγορίες

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Ηλεκτρολόγος OPS - το όνομα της ειδικότητας, που σημαίνει "ασφάλεια ηλεκτρολόγου και συναγερμός πυρκαγιάς." Απαιτείται υπάλληλος για αυτήν τη θέση σε κάθε εταιρεία που έχει θέσει συναγερμό σε περίπτωση πυρκαγιάς.

Για να αποκτήσετε αυτήν τη δουλειά, είναι απαραίτητο να ικανοποιήσετε τις επαγγελματικές απαιτήσεις, καθώς και να έχετε ένα σύνολο προσωπικών ιδιοτήτων που θα κάνουν την εκτέλεση των επίσημων καθηκόντων παραγωγική και αποτελεσματική.

Εγγραφα

Στο έργο του, ο ηλεκτρολόγος OPS βασίζεται στην περιγραφή της εργασίας, τη νομοθεσία της Ρωσικής Ομοσπονδίας, καθώς και τους κανονισμούς που εγκρίθηκαν στην επιχείρηση.

Ο υπάλληλος αναφέρει στην άμεση διεύθυνση ή διευθυντή του οργανισμού, ανάλογα με την ιεραρχία της εταιρείας.

Η περιγραφή της εργασίας θα πρέπει να περιέχει μια λίστα καθηκόντων, απαιτήσεων, δικαιωμάτων και ευθυνών που ανατίθενται στον υπάλληλο.

Η εξοικείωση με το έγγραφο πραγματοποιείται τη στιγμή της ανάληψης της θέσης, καθώς και στην περίπτωση τροποποιήσεων σε οποιοδήποτε από τα έγγραφα.

Ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να είναι υπάλληλος που έχει τα προσόντα που αντιστοιχούν στο Εγχειρίδιο Ενοποιημένων Τιμολογίων και Προσόντων.

Ομάδες ηλεκτρολόγων

Διακρίνονται πέντε ομάδες στις οποίες χωρίζονται οι υπάλληλοι αυτής της θέσης. Για κάθε κατηγορία, αναφέρονται οι απαιτήσεις και οι ευθύνες τους σχετικά με τις εγκρίσεις για εργασία με ηλεκτρικό εξοπλισμό.

Οι κατηγορίες ηλεκτρολόγων του OPS χωρίζονται σε τρίτο, τέταρτο, πέμπτο, έκτο, έβδομο. Το υψηλότερο είναι το τρίτο. Για αυτήν την κατηγορία υπαλλήλων, ο μεγαλύτερος βαθμός ευθύνης καθορίζεται, οι εξουσίες τους είναι οι ευρύτερες. Η έβδομη κατηγορία είναι η χαμηλότερη, οι υπάλληλοι με αυτήν την κατηγορία μπορούν να έχουν δευτεροβάθμια εξειδικευμένη εκπαίδευση και να φέρουν ελάχιστη ευθύνη λόγω της απλότητας των καθηκόντων που έχουν ανατεθεί.

Ένας ηλεκτρολόγος με υψηλά προσόντα πρέπει να γνωρίζει όλα όσα πρέπει να γνωρίζει ένας ηλεκτρολόγος χαμηλότερου επιπέδου. Αυτή η δήλωση ισχύει για όλες τις κατηγορίες εκτός από τη χαμηλότερη, έβδομη.

Απαραίτητη γνώση

Κάθε κατηγορία εξυπηρετεί έναν συγκεκριμένο τύπο εξοπλισμού, εκτελεί τα καθήκοντά της. Ανάλογα με την ανοχή, οι ηλεκτρολόγοι εκτελούν ακριβέστερη και υπεύθυνη εργασία ή ασκούν μικρότερα καθήκοντα.

Για παράδειγμα, η οδηγία του ηλεκτρολόγου ενός OPS της τρίτης κατηγορίας απαιτεί γνώση του:

  • συσκευές και κανόνες τεχνικών δεδομένων του συντηρούμενου εξοπλισμού ·
  • τη σειρά με την οποία διενεργείται ο έλεγχος απόδοσης των συστημάτων ελέγχου και διαχείρισης ·
  • κανόνες για την αναπαραγωγή καλωδίων σε κουτιά, ντουλάπια, κουτιά και κουτιά ·
  • τρόποι τοποθέτησης των ανιχνευτών ·
  • κανόνες για την εργασία με το απλούστερο εργαλείο που χρησιμοποιείται κατά την εγκατάσταση εξοπλισμού συναγερμού σε εμπιστευμένες εγκαταστάσεις ·
  • μεθόδους με τις οποίες αναζητούν δυσλειτουργίες στη λειτουργία του συναγερμού, καθώς και μεθόδους για την εξάλειψή τους ·
  • βασικά στοιχεία της ηλεκτρολογίας ·
  • κανόνες πυρασφάλειας ·
  • οδηγίες για τις οποίες διατηρείται ο χώρος εργασίας ·
  • κύριοι τύποι αποκλίσεων των τρόπων λειτουργίας από το κανονικό?
  • απαιτήσεις για τη χρήση παγίων στοιχείων ·
  • τη σειρά των ενεργειών που αποσκοπούν στην πρόληψη επικίνδυνων καταστάσεων ·
  • κανόνες για πρώτες βοήθειες για θύματα τραυματισμού, δηλητηρίασης ή ξαφνικής ασθένειας ·
  • κανόνες που στοχεύουν στην προστασία του περιβάλλοντος ·
  • εσωτερικοί κανονισμοί εργασίας ·
  • κανόνες υγιεινής, υγιεινής, υγείας και ασφάλειας.

Οι προσωπικές ιδιότητες που απαιτούνται για να εργαστούν σε αυτήν τη θέση περιλαμβάνουν την ακρίβεια, την αυστηρότητα, την ευθύνη και την ικανότητα εργασίας σε δύσκολες συνθήκες.

Καθήκοντα

Η περιγραφή εργασίας του ηλεκτρολόγου OPS τον καθοδηγεί να εκτελέσει την εργασία:

  • επισκευή γραμμής συναγερμού και συντήρηση γραμμής.
  • επιθεώρηση καλωδιακών διαδρομών ·
  • καθαρισμός επαφών και επαφών, κορδονιών, διακοπτών, κουμπιών και άλλου κύριου και βοηθητικού εξοπλισμού.
  • σχεδίαση γραμμών και κρεμαστών γραμμών σύμφωνα με απλά σχήματα.
  • συγκόλληση και εγκατάσταση συνδέσμων διακλάδωσης, σύνδεσης και ακροδεκτών ·
  • επαλήθευση της εγκατάστασης χρησιμοποιώντας απλές συσκευές ·
  • εξάλειψη ελαττωμάτων που εμφανίστηκαν κατά τη συναρμολόγηση απλών κυκλωμάτων.
  • πραγματοποίηση συντήρησης, εγκατάστασης, θέσης σε λειτουργία, επισκευής συσκευών ·
  • σύνδεση ανιχνευτών σε δομές κτιρίων χρησιμοποιώντας βίδες, βραχίονες, πείρους ·
  • εγκατάσταση κουτιών ζεύξης, καλωδίωση σε κουτιά και δομές κτιρίων ·
  • σκάψιμο ειδικών τάφρων, εργασίες για την εφαρμογή βοηθητικών μέτρων ·
  • λειτουργικός έλεγχος ενεργών και παθητικών ανιχνευτών και στοιχείων συστημάτων ελέγχου και ελέγχου πρόσβασης.

Δικαιώματα

Ανεξάρτητα από ποια κατηγορία έχει ο ηλεκτρολόγος του OPS, έχει το δικαίωμα:

  • να του παρέχει ατομικό προστατευτικό εξοπλισμό, τα απαραίτητα εργαλεία και υλικά, ένα χώρο εργασίας εξοπλισμένο σύμφωνα με τις ανάγκες του ·
  • δημιουργία ενός άνετου εργασιακού περιβάλλοντος και συνθηκών που πληρούν τα πρότυπα προστασίας της εργασίας ·
  • ενημέρωση της άμεσης διαχείρισης των ελλείψεων που εντοπίζονται στις δραστηριότητες της εταιρείας ως μέρος των ευθυνών της ·
  • υποβολή προτάσεων για την αντιμετώπιση προβλημάτων

Ευθύνη

Ο ηλεκτρολόγος OPS είναι υπεύθυνος για την εκτέλεση των άμεσων καθηκόντων του. Επιπλέον, στις δραστηριότητές του είναι υπεύθυνος για:

  • ακατάλληλη απόδοση ή μη εκτέλεση της εργασίας, που αναφέρονται στην περιγραφή της εργασίας.
  • μη συμμόρφωση με τους κανόνες επαγγελματικής υγείας και ασφάλειας, εσωτερικούς κανονισμούς, πυρασφάλεια ·
  • παραβίαση της ασφάλειας των εμπιστευμένων υλικών και τεχνικών αξιών ·
  • προκαλώντας σημαντική ζημιά στον οργανισμό, σε αυτήν την παράγραφο η ευθύνη καθορίζεται στο πλαίσιο της ισχύουσας νομοθεσίας.

Θέσεις εργασίας

Η εργασία ως ηλεκτρολόγος OPS παρέχει υψηλό επίπεδο ευθύνης. Οι εργαζόμενοι σε διάφορες περιοχές της χώρας μπορούν να αναμένουν διαφορετικούς μισθούς. Ωστόσο, τις περισσότερες φορές έχει οριστεί ένα επίπεδο μισθού 15.000 ρούβλια ή περισσότερο για αυτήν τη θέση.

Εάν υπάρχει κενή θέση σε μια μεγάλη εταιρεία, ο υποψήφιος πρέπει να καταλάβει ότι θα είναι υπεύθυνος για ένα σύστημα που προστατεύει μεγάλο αριθμό ατόμων.