διαχείριση καριέρας

Το επάγγελμα του μηχανικού ήχου είναι Τα πλεονεκτήματα του επαγγέλματος και των εργασιακών ευθυνών

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: As Far As The Eye Review - Δοκιμή στρατηγικής για χαριτωμένα τροχόσπιτα (γερμανικά, υπότιτλοι) 2024, Ενδέχεται

Anonim

Η ηχητική μηχανική είναι ένα αρκετά κοινό επάγγελμα που έχει αποκτήσει ζήτηση σε σχέση με την ανάπτυξη νέων τεχνολογιών. Αυτό το άρθρο θα συζητήσει την ουσία του επαγγέλματος και τις απαιτήσεις για ένα άτομο αυτής της εξειδίκευσης, θα μιλήσει για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα αυτού του έργου.

Profession Sound Engineer

Απαιτείται ένα άτομο σε αυτό το επάγγελμα σε όλους τους τομείς δραστηριότητας όπου απαιτείται ήχος υψηλής ποιότητας. Ο ήχος μηχανικός απαιτείται για να δημιουργήσει μια συγκεκριμένη ατμόσφαιρα σε ένα πάρτι, ταινία, συναυλία ή άλλη εκδήλωση, η οποία θα πρέπει να είναι σύμφωνα με τις ιδέες των διοργανωτών. Είναι επιθυμητό ο ηχητικός μηχανικός να ήταν επίσης δημιουργικό άτομο και όχι μόνο να είχε υψηλά προσόντα, καθώς με τη βοήθεια του ήχου είναι απαραίτητο να δημιουργηθεί μια γενική εικόνα για το τι συμβαίνει. Επίσης, μεταφέρετε στον ακροατή ή τον θεατή τη συναισθηματική διάθεση για το τι συμβαίνει στο σύνολό του.

Ανάλογα με το πεδίο στο οποίο εργάζεται ο μηχανικός ήχου, εκτελεί διάφορα καθήκοντα. Για παράδειγμα, στον τομέα των επιχειρήσεων, είναι υπεύθυνος για ήχο υψηλής ποιότητας. Υπό την καθοδήγηση ενός ειδικού, βρίσκεται σε εξέλιξη η διάταξη εξοπλισμού για αναπαραγωγή ήχου υψηλής ποιότητας. Στον κινηματογράφο, ο ήχος μηχανικός απαιτείται να ελέγχει τη μετάδοση ήχου, να παρακολουθεί την ποιότητά του, προκειμένου να βυθίσει τον θεατή στη διάθεση που απαιτείται για τον σκηνοθέτη. Για την απόκτηση των απαραίτητων ήχων, χρησιμοποιούνται αυτοσχέδια και ειδικά μέσα, με τη βοήθεια των οποίων καταγράφουν ήχο για να ακούσουν μια ταινία.

Στον τομέα της τηλεοπτικής και ραδιοφωνικής μετάδοσης, απαιτείται εγκατάσταση ηχογραφήσεων, εισαγωγή beats και προφύλαξη οθόνης. Ο μηχανικός ήχου του θεάτρου γνωρίζει την επίδραση του τύπου δωματίου και τις ακουστικές του ιδιότητες στην ποιότητα των ήχων. Γενικά, ο μηχανικός ήχου είναι υπεύθυνος για πολλά πράγματα: την τεχνική κατάσταση, τα ειδικά εφέ, τη δημιουργία του σωστού κλειδιού, τον συγχρονισμό ήχου και πολλά άλλα.

Κύριες αρμοδιότητες

Ένα από τα πιο σημαντικά καθήκοντα ενός μηχανικού ήχου είναι η σωστή επιλογή ηχητικών λύσεων για την καλύτερη αντίληψη μιας εκπομπής, κινηματογραφικής ταινίας, ηχογράφησης σε έναν ακροατή ή θεατή. Η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται από τη θέση του εξοπλισμού εκπομπής ήχου, επομένως ένα άτομο αυτού του επαγγέλματος, πριν αρχίσει να εκτελεί βασικές εργασίες, εγκαθιστά και ελέγχει σωστά τον εξοπλισμό. Είναι επίσης υπεύθυνος για την ποιότητα εγγραφής και αναπαραγωγής μουσικών κομματιών. Ασχολείται επίσης με την ηχογράφηση φωνών, την τακτοποίηση, η οποία αποτελεί αναπόσπαστο μέρος οποιασδήποτε ταινίας, τραγουδιού κ.λπ. Ένα από τα κύρια καθήκοντα ενός μηχανικού ήχου είναι η ικανότητα να δουλεύει με ένα φωνογράφημα, να εφαρμόζει το επιθυμητό εφέ, να ηχογραφεί μια φωνή, να επεξεργάζεται ηχογραφήσεις και κομμάτια και να προσαρμόζει την ποιότητα του ήχου σε εκδηλώσεις, στο ραδιόφωνο. Αυτό το επάγγελμα είναι ευρέως απαιτητικό. Απαιτούνται μηχανικοί ήχου στις θεατρικές παραγωγές, τη βιομηχανία ταινιών, τις επιχειρήσεις εκπομπών, σε ιδιωτικές εκδηλώσεις.

Απαραίτητη γνώση

Λόγω της μεγάλης ζήτησης για αυτό το επάγγελμα, ο μηχανικός ήχου χρειάζεται γνώση στον τομέα της μουσικής, πρέπει να έχει ένα καλό αυτί, να γνωρίζει τα βασικά της ηχητικής φυσικής και της ακουστικής. Επίσης, ο μηχανικός ήχου πρέπει να μπορεί να εργάζεται σε ειδικά προγράμματα για εγγραφή, μεταγλώττιση, επεξεργασία ήχων, μουσική. Για να γνωρίζει πώς είναι διατεταγμένος ο εξοπλισμός για ηχογράφηση, καθώς και τη συσκευή και την αρχή λειτουργίας κονσολών, μικροφώνων κ.λπ. Επιπλέον, πρέπει να γνωρίζει την επίδραση του τύπου δωματίου και των τύπων υλικών που επηρεάζουν την ποιότητα του εγγεγραμμένου ήχου και του ήχου του μουσικού εξοπλισμού.

Είναι σημαντικό για έναν μηχανικό μουσικής να κατανοήσει όλες τις μουσικές κατευθύνσεις του παρελθόντος και του παρόντος. Η καλή μνήμη επηρεάζει επίσης την ποιότητα της εργασίας. Ένα άτομο αυτού του επαγγέλματος εργάζεται με φωνητική δράση, οπότε πρέπει να επιλέξει τη σωστή σύνθεση για κάθε χαρακτήρα, έτσι ώστε ο ήρωας να γίνει αντιληπτός σωστά από τον θεατή, τον ακροατή.

Απαίτηση ειδικού

Οι απαιτήσεις που παρουσιάζονται εξαρτώνται από το πεδίο δραστηριότητας του μηχανικού ήχου, μερικές από αυτές είναι γενικές:

  1. Εμπειρία σε αυτό το επάγγελμα.
  2. Αυτί για μουσική.
  3. Γνώση του μουσικού εξοπλισμού, των συσκευών του, των ενεργειών του.
  4. Εκπαίδευση προσόντων.
  5. Η ικανότητα σκέψης δημιουργικά.
  6. Γνώση των επεξεργαστών μουσικής.
  7. Μια ιδέα για τα βασικά της σκηνοθεσίας και της δράσης.
  8. Ακουστική γνώση διαφόρων τύπων δωματίων.

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα

Σημαντικά πλεονεκτήματα του επαγγέλματος του μηχανικού ήχου είναι:

  1. Η ικανότητα να δείξει τη δημιουργικότητα.
  2. Το επάγγελμα είναι καθολικό, είναι δυνατόν να εργαστείτε σε στούντιο ηχογράφησης, χειριστή εξοπλισμού και άλλα.
  3. Γνωριμία και συνομιλίες με δημοφιλή άτομα από τις επιχειρήσεις επίδειξης.

Τα κύρια μειονεκτήματα:

  1. Δεν είναι σταθερό πρόγραμμα εργασίας, αλλά και το ποσό της εργασίας δεν είναι τυποποιημένο.
  2. Απαιτείται από καιρού εις καιρόν να εργάζεστε φυσικά, να μεταφέρετε και να εγκαθιστάτε εξοπλισμό.

Πώς να γίνετε μηχανικός ήχου;

Το πρώτο βήμα είναι μια συνειδητή εκπαίδευση, την οποία χαιρετίζουν οι εργοδότες. Η προκύπτουσα εκπαίδευση θα σας δώσει πολλές απαραίτητες γνώσεις. Υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια και κολέγια όπου μελετούν να γίνουν μηχανικοί ήχου. Στα ινστιτούτα τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών εκπομπών, σε πανεπιστήμια ανθρωπιστικής βοήθειας, υπάρχει επίσης μια τέτοια ειδικότητα.

Σε αυτήν την ειδικότητα, μπορείτε να εργαστείτε ως DJ, δημιουργός ήχων για ταινίες, σε ένα στούντιο ηχογράφησης. Εάν έχετε πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ο μισθός ενός ειδικού θα είναι πάνω από 5 χιλιάδες ρούβλια ανά βάρδια. Ο εργοδότης πρώτα απ 'όλα εφιστά την προσοχή στη διαθεσιμότητα της εκπαίδευσης, δεδομένου ότι μόνο οι καλύτεροι ειδικοί επιλέγονται στην επιχείρηση επίδειξης. Μπορείτε επίσης να πετύχετε στη διαδικασία της αυτο-εκπαίδευσης, το κύριο πράγμα δεν είναι να σταματάτε στην αυτο-βελτίωση και να εξασκείτε τις δεξιότητες συχνότερα.

Ενδιαφέροντα γεγονότα

Εάν ένα άτομο δεν έχει φωνητικά δεδομένα, τότε κανένας μηχανικός ήχου δεν μπορεί να τον βοηθήσει. Είναι αδύνατο να αφαιρέσετε τίποτα από την ηχογράφηση, καθώς οι συχνότητες της φωνητικής φωνής συμπίπτουν με τις συχνότητες των μουσικών οργάνων. Ο εξοπλισμός δεν χωρίζεται σε ποιότητα ή κακός στην τιμή του, καθώς επιλέγεται ανάλογα με την ικανότητα της ανθρώπινης ακοής. Υπάρχουν πάντα διάφοροι τύποι μικροφώνων στο στούντιο, καθώς η φωνή κάθε ατόμου είναι μοναδική και δεν ακούγεται και μεταδίδεται καλά κάθε μικρόφωνο. Ο ηχητικός μηχανικός είναι ένα επάγγελμα που έχει μεγάλη ζήτηση σήμερα στον τομέα της επίδειξης, του κινηματογράφου και του θεάτρου, το οποίο είναι επίσης καλά αμειβόμενο.